Wierzę, że rozsądek się obroni

Opublikowano: 08.07.2015 | Kategorie: Media, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 753

Czy istnieje zagrożenie przerwania emisji programów Radia Sputnik z Legionowa? O komentarz na ten temat zwróciliśmy się do Pawła Kubalskiego – założyciela Radia Hobby.

— Jak wiadomo jesteśmy partnerami, dlatego zaniepokoiła nas wiadomość o wszczęciu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji postępowania o cofnięcie koncesji dla radia Hobby. Czy mógłby Pan wyjaśnić nam dokładniej przyczyny takiego postępowania jako, że poprzednie kontrole nie ujawniły żadnego naruszenia ustawy o radiofonii i telewizji.

— Tak dokładnie, najbardziej kuriozalnym faktem jest to, że współpracujemy ze sobą piąty rok i nikomu to do tej pory nie przeszkadzało. Były przeprowadzane różnego rodzaju kontrole. Teraz wydaje nam się, że jest to związane z wyborami. Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Na pewno, są różne naciski tylko nie wiem, od kogo i jakie. My, jako stacja nie odbieramy żadnych negatywnych sygnałów od słuchaczy. Nie ma czegoś takiego typu: “Co wy, tu, ruskich nadajecie!”. Wręcz przeciwnie, mieliśmy bardzo dużo maili, wspierających nas, że żyjemy w demokracji i czas najwyższy mieć możliwość słuchania innej wersji. Niekoniecznie lepszej, czy gorszej, po prostu innej, i na tym polega demokracja. Więc, jestem zdumiony tym faktem.

— Czyżby powodem były treści zawarte w programach z Moskwy. Przecież prezes Brzeziński, stwierdził, że jest to zagrywka polityczna, na której ktoś skorzysta, nazywając redakcję Radia Hobby “rosyjskimi szpiegami”.

— Mieliśmy łatki przypinane, ale te łatki nigdy nie były przypinane przez zwykłych obywateli. Jeśli chodzi o treści, które są emitowane, ja sam tego wszystkiego słucham, nie ma tam żadnych treści antypolskich, antykatolickich, takich, na które jest uwrażliwiony przeciętny obywatel jako patriota i katolik. Natomiast jest dużo treści, mówiących o współpracy kulturalnej między Polską a Rosją, i to jest fajne.

— Jak w tym kontekście, Pana zdaniem, wygląda kwestia pluralizmu poglądów, wolności słowa?

— Powiem, tak. Jest w Polsce taka potężna asocjacja telewizyjna, która się nazywa Polsat. Ona ma swoją platformę cyfrową, na której są różne telewizje, między innymi jest Russia Today. Przez 24 godziny na dobę jest nadawana Russia Today i nikomu to nie przeszkadza, że Cyfrowy Polsat, który jest własnością stacji Polsat, największej stacji telewizyjnej, w swojej ofercie satelitarnej retransmituje Russia Today. Ja podejrzewam, że dlatego, iż jest to taki potężny organizm, że nikt im nie podskoczy. Natomiast my jesteśmy małą, niezależną lokalną stacją, która współpracuje z Radiem Sputnik i łatwiej jest nam narobić kłopotu, bo nie mamy tyle pieniędzy dla ewentualnych prawników. W różnych miejscach na świecie jest tak, że prawo stanowi ten, kto ma lepszych prawników i więcej pieniędzy.

— Jak Pana zdaniem może wyglądać najbliższa przyszłość?

— Ja chcę wierzyć, że demokracja zwycięży. Chcę wierzyć, że Polska jest normalnym krajem i niezależnie od tego, że w polityce jest paru oszołomów, ja wierzę, że rozsądek się jednak obroni. Jest trochę niepokoju, ale nie ma paniki. Polska jednak ma mechanizmy demokratyczne. I niezależnie od tego, czy są osoby, które chciałyby zrobić tak czy inaczej i mające władzę w ręku, to jednak są wypracowane mechanizmy demokratyczne, które pozwolą nam bronić się w świetle prawa. Jest to niewątpliwie test dla demokracji i wolności mediów. Im bardziej będzie to nagłośnione i im więcej w Europie się dowiedzą o naszym przypadku, tym łatwiej będzie nam dowieść, że nikomu nie robimy krzywdy, tylko jesteśmy zwykłą stacją, która nadaje również inne wersje zdarzeń.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.