Zalewa nas fala dzikich wysypisk śmieci

Opublikowano: 20.03.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda

Liczba wyświetleń: 2

Polska ma coraz więcej problemów z ciągle to nowo powstającymi dzikimi wysypiskami śmieci. Czy jest sposób na powstrzymanie tego niedobrego trendu?

Dzikie wypiska śmieci bardzo ciężko zdefiniować, bo powstają spontanicznie w różnych miejscach najczęściej na obrzeżach miasta, nieopodal osiedli mieszkalnych, domków jedno rodzinnych oraz na rzadko uczęszczanych drogach. Co jest powodem tego, że powstają brak wiedzy z zakresu ochrony środowiska, czy może po prostu za wysokie koszty pozbywanie się własnych śmieci?

Z danych Głównego urzędu statystycznego wynika, że występuje różnica pomiędzy ilością odpadów wytwarzanych, a ilością odpadów komunalnych zebranych (dane pochodzą od przedsiębiorstwa zajmującego się zbieraniem odpadów komunalnych).Zatem można wywnioskować, że przynajmniej cześć odpadów jest zagospodarowana niezgodnie z obwiązującym prawem.

Co prawda ani ministerstwo środowiska ani organizacje ekologiczne nie prowadzą statystyki występujących w Polsce dzikich wysypisk śmieci ze względu na brak jednoznacznej definicji? Jednak istnieją strony internetowych, które zajmują się rejestracją powstających dzikich wysypisk śmieci. Jedną z takich stron jest www.śmieci –stop.pl gdzie znajduje się baza występujących w całej Polsce dzikich wysypisk śmieci. Z danych portalu wynika, że najbardziej zaśmieconymi województwami są zachodnio–pomorskie oraz śląskie, a najczystszym województwo małopolskie.

Ekolodzy alarmują ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenie, jakie stwarzają w ten sposób dla siebie i dla całego ekosystemu porzucając śmieci w okolicznych lasach, drogach. Wśród głównych zagrożeń wymieniają skażenie środowiska głownie wody i gleby. Jak mówi kierownik biura zarządu głównego Ligi Ochrony przyrody Barbara-Bartosz Czuba – tych składowisk nikt nie pilnuje w związku z czym zagrożenie dla ludzi jest poważne, ponieważ istnieje groźba przedostanie się do gleby i wody pitnej chemikaliów, zawartości szamb itp .Nielegalne stanowiska śmieci także stanowią zagrożenie dla zwierzą przykładowo takie zagrożenia stwarzają metal, plastik, folie – mogą ranić zwierzęta. Nie wspominając już o walorach estetycznych i turystycznych miasta, które również tracą na atrakcyjności.

Przedstawiciele Ligi Ochrony twierdzą że powodem ciągle powstających dzikich wysypisk śmieci są zbyt wysokie ceny za wywóz śmieci, i proponują zmniejszenie opłaty do niezbędnego minimum oraz nakładania bardzo wysokich kar w postaci mandatów na osoby, które w sposób niedozwolonych pozbywają się odpadów (dzisiaj zgodnie z prawem kara za niezgodne z prawem składowanie opadów komunalnych niezgodnie z obowiązującymi przepisami jest karane mandatem w wysokości do 5 tys. złotych).

Jak przekonuje kierowniczka zarządu głównego Ligi ochrony przyrody – na dłuższa metę to się opłaci, ponieważ gdy policzy się koszty sprzątania i utylizacji dzikich wysypisk, czyszczenia rzek i jezior, straty dla gminy z powodu niechęci turystów, wywożenia śmieci z lasu, to może się okazać, że to jest wariant najtańszy i najkorzystniejszy; zarówno dla ludzi jak i dla przyrody.

Ministerstwo środowiska także przygotowało projekt ustawy, który ma poprawić sytuacje bieżącą aktualnie projekt jest przedmiotem pracy podkomisji sejmowej.

Dobrze by byłaby ministerstwo środowiska w porozumieniu z ekologami wypracowało jakieś skuteczne rozwiązanie na powstające dzikie wypiska śmieci, bo w przeciwnym razie Polska może stać się jednym wielkim wysypiskiem śmieci.

Autor: Kamil Pawłowski
Źródło: iThink

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ