Zalążki języka w zawołaniach ptaka

Opublikowano: 05.07.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 708

Stadniak rdzawołbisty (Pomatostomus ruficeps) posługuje się prymitywnym językiem, za pomocą którego przekazuje podstawowe znaczenia. Naukowcy z Uniwersytetów w Exeter i Zurychu zauważyli, że P. ruficeps, bardzo stadne ptaki, potrafią przekazać nowe znaczenie, przestawiając dźwięki w swoich zawołaniach.

“Choć wcześniejsze badania pokazały, że zwierzęta, a zwłaszcza ptaki, są w stanie tworzyć w ramach złożonych pieśni ciągi różnych dźwięków, generalnie nie mają one specyficznego znaczenia, a przestawienie kolejności dźwięków nie wydaje się zmieniać ogólnego przekazu” – opowiada Sabrina Engesser. Tyle tylko, że stadniak rdzawołbisty nie śpiewa. Zamiast tego posługuje się zawołaniami złożonymi z akustycznie unikatowych dźwięków.

“Sądzimy, że stadniak może rearanżować dźwięki, by zakodować nowe znaczenia, ponieważ osiąganie tego celu przez przestawianie elementów składowych jest szybsze niż ewoluowanie całkiem nowych dźwięków” – dodaje prof. Andy Russell.

Naukowcy zauważyli, że w czasie różnych zachowań stadniaki wykorzystywały różne zestawienia dźwięków A i B. Latając, posługiwały się zawołaniem AB, a karmiąc pisklęta, wydawały zachęcający sygnał BAB.

Gdy ptakom odtwarzano poszczególne zawołania, okazało się, że potrafią je różnicować. Przy sygnale BAB spoglądały na gniazdo, a AB szukały nadlatujących P. ruficeps.

Autorom publikacji z PLoS Biology udało się wyodrębnić poszczególne elementy zawołań i udowodnić, że ustawiając je w różnej kolejności, można uzyskać oba typy zawołań.

“Po raz pierwszy u jakiegoś zwierzęcia poza ludźmi wykazano istnienie zdolności do uzyskiwania nowego znaczenia w wyniku przestawienia nieposiadających znaczenia elementów. Choć oba zawołania stadniaka są strukturalnie bardzo podobne, są wytwarzane w zupełnie innych kontekstach behawioralnych, a słuchające ptaki są w stanie to wychwycić” – wyjaśnia dr Simon Townsend.

Elementem (fonemem) różnicującym znaczenie jest “B”. “Mimo że organizujący fonem jest bardzo prosty, może nam pomóc w zrozumieniu, jak ewoluowała zdolność do generowania nowego znaczenia” w przypadku naszego gatunku.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: exeter.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.