Zakneblowani zgodnie z prawem?

Opublikowano: 11.04.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 743

Pracodawcy, dzięki pomocy prawników, stają się coraz bardziej pomysłowi w sposobach ograniczenia związkom zawodowym możliwości prowadzenia akcji strajkowych.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, pracodawcy odkryli nowe możliwości unikania konfrontacji ze strajkującymi związkowcami, tkwiące w przepisach kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Jednym ze sposobów jest wysunięcie do sądu roszczenia o zapobieżeniu szkodzie. Tak uczynił zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdy dowiedział się, że związki w ramach protestu planują zablokować możliwość realizacji dostaw węgla do strategicznych kontrahentów. Skuteczne okazało się wystąpienie do sądu o wydanie zakazu podejmowania wszelkich działań lub zaniechań zmierzających do blokowania przeładunku lub transportu węgla. Do blokady pracy kopalni przez związkowców nie doszło „dla dobra spółki”.

Kolejną ofiarą postanowienia sądu cywilnego stali się protestujący pracownicy LOT AMS Sp. z. o.o. Pracodawca uznał, że żądania strony związkowej są niewspółmiernie niskie do strat, jakie może ponieść firma w wyniku strajku. Korzystając z art. 189 i 7301 k.p.c., zwrócił się do sądu, by ten do czasu rozstrzygnięcia, czy strajk jest legalny, jako zabezpieczenie wydał postanowienie zakazujące jego prowadzenia. Sąd Okręgowy w Warszawie bardzo szybko uwzględnił wniosek i zakazał organizowania i prowadzenia rozpoczętego już strajku, a pracodawcę zobowiązał do wystąpienia z powództwem o ustalenie, czy strajk jest legalny, w terminie 14 dni.

Pracownicy byli zaskoczeniu postanowieniem sądu oraz tempem, w jakim pracodawca je uzyskał. – „Naszym zdaniem wypełniliśmy wszelkie wymagania prowadzące do strajku. Działaliśmy w porozumieniu z kancelariami prawnymi, ale okazuje się, że pracodawca może zablokować legalny protest” – mówi Robert Skalski, przewodniczący Związku Zawodowego Naziemnych Pracowników Lotniska.

„Każdy strajk i niektóre formy protestu z założenia są dotkliwe dla pracodawcy, także w wymiarze finansowym czy wizerunkowym. Jest to najpoważniejsza forma nacisku dopuszczana prawem, której zastosowanie wymaga wielu zabiegów i czasu. Jej blokowanie to blokowanie wolności związkowych” – oburza się Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ. Podobnego zdania jest Arkadiusz Sobczyk, radca prawny. Jak twierdzi, sąd może zakazać strajku, powołując się na dysproporcje między przedmiotem sporu a stratami, które mogą zostać wywołane na skutek jego prowadzenia, ale taka decyzja sądu może obowiązywać tylko w bardzo ograniczonym czasie. „Na przykład strajk na lotnisku w czasie Euro mógłby uzasadniać zakaz jego prowadzenia, a po tym wydarzeniu dalsza akcja byłaby dopuszczalna. Inaczej w zdecydowanej większości przypadków firma będzie mogła zasłaniać się stratami, np. umówi się z kontrahentem na gigantyczne kary za niedotrzymanie dostaw czy nieterminową realizację usług” – podkreśla Arkadiusz Sobczyk.

„Mam wątpliwości, dlaczego sąd cywilny zajmuje się takimi sprawami. Tylko w sprawach indywidualnych, nieuregulowanych w kodeksie pracy, dopuszczalne jest sięgnięcie do przepisów k.c., jeśli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. W przypadku zbiorowego prawa pracy takiej możliwości w przepisach nie ma” – mówi DGP Marcin Zieleniecki, ekspert NSZZ Solidarność.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Janusz Korczynski 11.04.2012 14:24

    Prawo do strajku, wersja Polska.

  2. maleczka 11.04.2012 14:46

    a czemuz to dobro spolki jest wyzsze niz dobro pracownickow?-tyle w temacie.I dalej robic swoje,lacznie ze zmiana prawa co nie sluzy ludziom a firmom.Jak ludzie maja dobrze firma tez!inaczej byc nie moze bo dlaczegoz by???

  3. norbo 11.04.2012 15:34

    Strajk z założenia jest działaniem poza prawem! Nie należy przejmować się tym prawniczym bełkotem tylko robić swoje…

  4. norbo 11.04.2012 15:39

    “Pracownik nie ulega naciskom, które mogą prowadzić do działań sprzecznych z interesem miasta Poznań, jest lojalny wobec zwierzchników” – kodeks etyki pracowników z takimi zapisami kazano podpisać pracownikom Zespołu Żłobków nr 1 (…)

    http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,11512844,Kodeks_etyki_jak_lojalka__Protest_opiekunek_w_zlobkach.html

  5. MilleniumWinter 11.04.2012 18:00

    Skoro takie wielkie szkody grożą firmie to nie sensowniej było by się dogadać? Krew mnie zalewa gdy pracownicy strajkują by dostać podwyżkę która kosztowała by pracodawcę 1 mln rocznie, a on bezczelnie twierdzi że przez tydzień strajku stracił 12 milionów!

  6. fm 11.04.2012 18:17

    @norbo – dokładnie. Nie należy się przejmować bełkotem. Ja zawsze robię swoje. Nie znoszę złodziejstwa, oszukaństwa, kłamstwa itp..

    Jak pracodawca nie przestrzega kodeksu pracy i kłamliwie, politycznie się tłumaczy i wciska innym pracownikom brednie (tajemnica firmowa i pracownicza, tajne zarobki itp itd..) to wywlekam wszystko, robię serię prawdy, pogrążam dziada, wyprowadzam z równowagi (sam siebie też) i albo wylatuję albo ciskam papierem.

    Praca ma sprawiać przyjemność.. i dawać możliwość godnego życia..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.