Zakład w kryzysie

Problemy przeżywa duże przedsiębiorstwo odzieżowe.

Jak informują portale „Dla Handlu” oraz Moje-Gniezno.pl, poważne problemy przeżywają zakłady odzieżowe Polanex z Gniezna. Rośnie ich zadłużenie, tracą kontrahentów, a firmie grozi upadłość. To ostatnie poskutkowałoby utratą pracy przez 150 osób. Firma jest własnością publiczną – spółką zależną Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Zakład działa od roku 1945. W ostatnich latach był podwykonawcą dla znanych światowych marek: Karl Lagerfeld, Hugo Boss i Yves Saint Laurent. Zakład został w roku 2020 dokapitalizowany, wymieniono park maszynowy i przeprowadzono kilka inwestycji. Pozwoliło to już w roku 2023 być w dobrej kondycji. Po zmianie władzy wymieniono również zarząd zakładu. Od tamtej pory pogarsza się kondycja firmy. Obecnie jest ona zadłużona na 9 milionów złotych.

Wedle informacji medialnych pracownicy i poprzedni doświadczony zarząd firmy informują o fatalnej sytuacji zakładu, czyli rekordowym w dziejach zadłużeniu, zakupie luksusowych samochodów przez nowe władze spółki, tworzeniu niepotrzebnych etatów dla znajomych nowego szefostwa, utracie wieloletnich kontrahentów (np. zerwanie 20-letniej współpracy przez firmę Oscar of Sweden).

Sprawę nagłaśnia poseł PiS Zbigniew Dolata. Poseł w swoim stanowisku napisał m.in.: „Niestety od połowy 2024 r. – po zmianie Zarządu – sytuacja spółki uległa gwałtownemu pogorszeniu. Otrzymuję liczne sygnały od pracowników, że nowy Zarząd – zamiast dbać o rozwój firmy i dobro pracowników – trwoni środki finansowe, np. na zakupy luksusowych samochodów czy tworzenie zbędnych etatów administracyjnych, a jednocześnie nie zrealizował zapowiedzianych podwyżek dla pracowników produkcyjnych. Bardzo niepokojące są również informacje o wstrzymywaniu kluczowych inwestycji i projektów rozwojowych. Opisane powyżej przykłady błędnych działań obecnego Zarządu spółki skutkują rosnącymi stratami, które według dostępnych danych sięgają już 9 mln zł, co może doprowadzić do upadku firmy i zwolnienia wszystkich pracowników”.

Źródło: NowyObywatel.pl

Oświadczenie firmy Polanex Sp. z o.o. nadesłane do „Wolnych Mediów” w dniu 18.03.2025

W nawiązaniu do publikacji z dnia 15 marca 2025 r. na portalu wolnemedia.net o tytule „Zakład w kryzysie” przesyłamy najważniejsze informacje dotyczące faktycznej sytuacji spółki Polanex.

Obecny zarząd przejął firmę od poprzedniego kierownictwa w lipcu 2024 r., z licznymi zobowiązaniami, rzutującymi na jej płynność finansową. Przyczyniło się do tego m.in. przejęcie spółki Teofilów S.A. przez Polanex Sp. z o.o., które formalnie nastąpiło w lipcu 2024 r. (zgodnie z decyzją poprzedników). Obie firmy pod tym samym, wcześniejszym kierownictwem wykazały łączną stratę na poziomie ponad 19 mln zł za rok 2023, co łatwo zweryfikować w danych finansowych obu spółek, dostępnych w KRS. Nieprawdą jest zatem, że kondycja spółki pogorszyła się wskutek działania obecnego zarządu – wręcz przeciwnie, uległa poprawie.

Rolą zarządu powołanego w lipcu 2024 r. w pierwszej kolejności była analiza sytuacji spółki oraz zaplanowanie i wdrożenie szybkich działań naprawczych, które pozwoliły na sfinalizowanie postanowień umowy z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). Dzięki temu spółka została dokapitalizowana, a dalsza współpraca z ARP wpływa pozytywnie na stabilność i płynność finansową firmy. Co więcej, spłacona została znaczna część zobowiązań przejętej firmy Teofilów S.A. Polanex Sp. z o.o. znajduje się w lepszej kondycji finansowej niż w 2023 r. i lepszej niż w I połowie 2024 roku, w momencie powołania nowego Zarządu. Działania naprawcze są kontynuowane, zaś priorytetem dla nowego zarządu jest utrzymanie miejsc pracy i produkcji w Polsce, a także dalsze wdrażanie planów restrukturyzacyjnych i rozwojowych. Warto również podkreślić, że od momentu objęcia funkcji przez nowy zarząd nie zaszły żadne znaczące zmiany kadrowe: nikt z dotychczasowego personelu menedżerskiego nie odszedł ani nie został zwolniony. Ponadto wszyscy zatrudnieni menadżerowie pochodzą z Gniezna, a nie, jak błędnie wskazano w artykule, z Poznania.

W opublikowanym materiale zasugerowano, iż obecne kierownictwo firmy wykazuje się niegospodarnością m.in. poprzez zakup luksusowych samochodów oraz tworzenie zbędnych etatów administracyjnych. Chcemy podkreślić, że nie jest to zgodne z prawdą – jedyny samochód z przeznaczeniem dla zarządu, należący do klasy niższej średniej, został zakupiony zgodnie z harmonogramem wydatkowania środków, zaakceptowanym przez poprzedni zarząd. Nie zwiększono także liczby pracowników administracyjnych, a jedyna zmiana, która została dokonana, dotyczy transferu jednego etatu z sekretariatu w Łodzi do biura w Gnieźnie w celu zapewnienia prawidłowego obiegu dokumentów w związku z
przejęciem firmy Teofilów S.A.

W treści artykułu błędnie wskazano, że spółka nie wypłaciła zapowiedzianych podwyżek dla pracowników produkcyjnych. Firma Polanex zrealizowała założenia z listów intencyjnych poprzedniego zarządu i doprowadziła do wzrostu wynagrodzeń.

W dalszej części publikacji czytamy, że spółka Polanex za kadencji nowego zarządu straciła jednego z wieloletnich klientów, co również jest nieprawdą. Od momentu objęcia stanowisk przez obecne kierownictwo spółka nie utraciła żadnego kontrahenta. Część partnerów wycofała się ze współpracy jeszcze za kadencji poprzedniego zarządu w marcu 2024 r. ze względu na rażące podwyżki cen, wprowadzone w tamtym czasie decyzją ówczesnego kierownictwa. Co warto podkreślić, dzięki zaangażowaniu i działaniom nowego zarządu oraz działu sprzedaży doprowadzono do wznowienia kooperacji z niektórymi z tych firm, co potwierdza fakt złożenia zamówień w ramach odnowienia współpracy z Polanex Sp. z o.o.

W związku z przedstawionymi powyżej informacjami, prosimy o skorygowanie błędnych informacji zawartych w tytule i treści publikacji. W przypadku pytań, prosimy o kontakt z biurem prasowym spółki Polanex.

Biuro prasowe Polanex Sp. z o.o.