Zakazy upraw GMO w UE są możliwe

Opublikowano: 05.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 552

Rządy państw członkowskich doszły do porozumienia w sprawie nowego prawa, którego celem jest umożliwienie wprowadzania zakazów upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie na ich terenie. Niestety według nowych zapisów zakazy te nie będą umocowane o podstawę prawną odnoszącą się do szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu. Będzie natomiast można zakazać upraw grup roślin GMO z podziałem na gatunki lub cechy.

– Ministrowie środowiska twierdzą, że ich celem jest nadanie państwom członkowskim prawa do wprowadzania zakazów upraw GMO. Jednak uzgodniony tekst nie zapewnia ku temu solidnych podstaw prawnych, ponieważ wyklucza możliwość użycia argumentów związanych ze szkodami wyrządzanymi w środowisku. Państwa, które zdecydują się powiedzieć „nie” uprawom GMO, będą wystawione na ataki ze strony przemysłu agrochemicznego. – powiedziała Joanna Miś-Skrzypczak, koordynatorka ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.

W ocenie Greenpeace przyjęte zapisy mają słabą podstawą prawną oraz ignorują apel Parlamentu Europejskiego o przywrócenie państwom członkowskim prawa do zakazania upraw GMO w oparciu o normy związane ze środowiskiem naturalnym.

Głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim w celu zatwierdzenia powyższych postanowień odbędzie się w styczniu.

Źródło: Greenpeace Polska


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Lakszmi 05.12.2014 16:32

    zatrważająca obłuda tego systemu i ludzi go tworzących, niby tak dbają o środowisko, trzeba mieć certyfikat od nich żeby móc napisać na produkcie że jest bio i taki produkt musi być 2x droższy bo tylko elitę i ludzi pracy może być stać na drogie jedzenie, ludzie pracy jeszcze muszą wiedzieć że zdrowe jedzenie ma sens , na temat gmo ręce mi opadają tyle mogę powiedzieć, do tego czytam właśnie o tym jak dbają o środowisko naszego życia dając benzen do benzyny zamiast ołowiu….http://www.kontestator.eu/artykuly_z_nexusa/nexus_002_klamstwa_na_temat_benzyny_bezolowiowej_2.php
    też ciekawy temat dla teoretyków “spisku”
    czytając od razu nasuwa mi się myśl o chemitrals i “argumentach” prawdopodobnych troli lub pożytecznych idiotów że substancje które są dodawane do paliwa ulegają spalaniu więc nie szkodzą …no nie wiem nie jestem chemikiem ale zdaje się że w wyniku spalania nierzadko jest coś więcej niż tlen i wodór…
    nie jestem też biologiem choć biol chem to akurat mój ulubiony profil jeśli chodzi o naukę szkolną, ale jasne jest dla mnie że gmo nie powinno być wypuszczane do środowiska bo ma na nie wpływ, raczej zgubny lub niezbadany…
    to wszystko jest hardkore demoniczny, mamy kali jugę dużą, i początek małego złotego wieku wg wed, tak czy tak kali rządzi większością , ludzienie rozumieją natury natury żyją od niej coraz dalej, nie zrozumieli całości ale rozbierają na części coraz mniejsze i mniejsze i mniejsze i się gubią w tej wielkiej układance która funkcjonuje jako całość, dlatego badanie części prowadzi do kolejnych części fraktalnie
    wzajemne zależności są pomijane

  2. jeszcze 08.12.2014 13:26

    Odnośnie odejścia od natury i rozbierania wszystkiego na części pierwsze polecam artykuł z 2 ostatnich Nexusów pt. “Zapomniany język roślin”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.