Zakażą wkładów smakowych do podgrzewaczy tytoniu

Opublikowano: 08.06.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1759

Rząd planował wprowadzenie zakazu sprzedaży wkładów smakowych do podgrzewaczy tytoniu. Politycy jednak mieli się z tego pomysłu wycofać. O sprawie donosi Radio ZET.

Resort Adama Niedzielskiego chciał, by zakaz sprzedaży wkładów smakowych do podgrzewaczy tytoniu został wprowadzony razem z ustawą dotyczącą refundacji leków. Zakaz miał wejść w życie od września. Jednak, jak donosi Radio ZET, pomysł ten został na razie zwieszony.

Jak podkreślał rzecznik pandemicznego resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, zapisy zawarte w projekcie wymagają dodatkowych konsultacji – m.in. ze strony ministra ds. Unii Europejskiej. To zaś opóźniłoby wprowadzenie ustawy dot. refundacji leków, a na to obóz rządzący pozwolić sobie nie może. Z tego powodu e-papierosy na razie „smaku” nie stracą. „Chcemy, by ustawa refundacyjna weszła w życie jak najszybciej, dlatego prace nad zakazem sprzedaży smakowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu wyłączyliśmy z tej ustawy” – podkreślał w rozmowie z rozgłośnią Andrusiewicz. Jednocześnie zapewnił, że zakaz ten na pewno w końcu zostanie w Polsce wprowadzony. A to z powodu unijnej dyrektywy.

Z nieoficjalnych informacji wynika zaś, że prace nad wprowadzeniem tego zakazu przedłużą się znacząco. Mogą one potrwać nawet do końca 2023 roku.

Resort Niedzielskiego utrzymuje, że wprowadzenie zakazu jest konieczne – nawet nie ze względu na unijną dyrektywę, lecz ze względu na młodzież. Ta bowiem ma rozpoczynać swój nałóg właśnie poprzez papierosy elektroniczne i podgrzewacze. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, młodzież chętnie korzysta z tych produktów właśnie z powodu wkładów smakowych, co kojarzy im się pozytywnie. Zakaz ma więc potencjalnie zmniejszyć liczbę palaczy.

Zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą zakazu sprzedaży wkładów smakowych do podgrzewaczy tytoniu Polska powinna wprowadzić zakaz do połowy 2024 roku.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: Radio ZET
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.