Zakaz stosowania dwóch groźnych herbicydów

Opublikowano: 21.04.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4

Od 30 września w krajach UE zabronione będzie stosowanie herbicydów zawierających amitrol i izoproturon – substancji powodujących guzy nowotworowe, wady wrodzone płodów, niepłodność.

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdził, że amitrol, stosowany w 10 krajach UE, powoduje zaburzenia endokrynologiczne, wpływając na gospodarkę hormonalną człowieka. Badania naukowe wykazały, że może on powodować guzy nowotworowe, w tym przede wszystkim tarczycy, wady wrodzone płodów, niepłodność oraz szereg dolegliwości związanych z układem rozrodczym obydwu płci. Dostępne dane naukowe wskazują, że pestycyd stosowany w 22 krajach UE, ma właściwości antyestrogenne i anty-androgenne.

“To historyczna decyzja, ponieważ jest oczywiste, że te środki te w 100 proc. zaburzają gospodarkę hormonalną. Doceniamy te dwie decyzje, ale trzeba też mieć na uwadze fakt, że duża liczba sklasyfikowanych jako szkodliwe i powodujące zaburzenia endokrynologiczne pestycydów wciąż czeka na decyzje, które były wielokrotnie przekładane przez Komisję” – mówi Hans Muilerman, specjalista ds. chemikaliów w Stowarzyszeniu ds. Herbicydów (Pesticide Action Network – PAN) międzynarodowej organizacji non-profit zrzeszającej około 600 organizacji i osób fizycznych z 60 krajów, działających na rzecz ograniczania działania szkodliwych pestycydów.

Cieszy dbałość Komisji Europejskiej o zdrowie mieszkańców Unii. Jednak przez kolejne 7 lat będziemy truci rakotwórczym glifosatem, wchodzącym w skład powszechnienie stosowanego w rolnictwie produktu „Roundup”. W marcu br. KE przedłużyła dopuszczalność jego stosowania i pozostała głucha na argumenty 96 naukowców z wiodących ośrodków leczniczych i badawczych na świecie, którzy zgodnie przyznają, że glifosat może przyczyniać się do rozwoju raka piersi i prostaty.

Czy odporność Komisji na argumenty wynika z faktu, że producentem Roundup’u jest wpływowa firma Monsanto?

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ