Zakaz nowych budynków rządowych przez pięć lat

Opublikowano: 28.07.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

23 lipca chińskie władze ogłosiły pięcioletni zakaz wznoszenia nowych budynków rządowych w całym kraju. Jak poinformowała agencja Xinhua, decyzja o wprowadzeniu zakazu została “podjęta w zgodzie z krajową kampanią oszczędności”.

Zakaz obejmuje budowę “drogich konstrukcji”, które miałyby służyć jako centra szkoleniowe lub hotele dla urzędników, oraz “budowę, zakup i powiększanie kompleksów biurowych pod pozorem prowadzenia remontów czy planowania przestrzeni miejskiej”. Niektóre budynki rządowe, powstałe z pogwałceniem przepisów, nadszarpnęły bowiem wizerunek rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i wywołały dezaprobatę społeczeństwa.

Zachodnie media inforomowały, że wokół kosztownych projektów tego typu, realizowanych często w biednych regionach w głębi kraju, wielokrotnie wybuchały w ostatnich latach skandale, gdyż lokalne władze wykorzystywały fundusze przeznaczone na walkę z ubóstwem lub łagodzenie skutków klęsk żywiołowych na budowę kompleksów rządowych przypominających czasem wysokiej klasy ośrodki wypoczynkowe.

Walka z korupcją i ekstrawagancją urzędników państwowych jest kluczowym elementem polityki prezydenta Xi Jinpinga, który objął tę funkcję w marcu, a od listopada 2012 roku przewodniczy KPCh, która prowadzi kampanię oszczędnościową na wielu płaszczyznach, na przykład ograniczając koszty użytkowania rządowych samochodów czy limitując listę dań serwowanych na rządowych bankietach. W związku z oszczędnościami rządu m.in. spadły rynkowe ceny luksusowych alkoholi i zbankrutowała część drogich restauracji obsługujących głównie urzędników.

Według ukazującego się w Hongkongu dziennika “South China Morning Post” podobne zarządzenia, mające na celu powstrzymanie konstrukcji ekstrawaganckich budynków rządowych wydawane przez chińskie władze w przeszłości odnosiły jednak niewielki skutek.

Autor: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hunt
Użytkownik
Hunt

Nasi watażkowie lubią zapożyczać różne bzdurne pomysły od obcych mocarstw. Fajnie gdyby choć raz poszli po rozum do głowy i nałożyliby taki przepis powiedzmy na ZUS któremu wiecznie źle i ciasno. W momencie gdzie są praktycznie niewypłacalnym bankrutem stawiają w Łodzi molocha za 33 mln zł…