Zakaz nowych budynków rządowych przez pięć lat

Opublikowano: 28.07.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 712

23 lipca chińskie władze ogłosiły pięcioletni zakaz wznoszenia nowych budynków rządowych w całym kraju. Jak poinformowała agencja Xinhua, decyzja o wprowadzeniu zakazu została “podjęta w zgodzie z krajową kampanią oszczędności”.

Zakaz obejmuje budowę “drogich konstrukcji”, które miałyby służyć jako centra szkoleniowe lub hotele dla urzędników, oraz “budowę, zakup i powiększanie kompleksów biurowych pod pozorem prowadzenia remontów czy planowania przestrzeni miejskiej”. Niektóre budynki rządowe, powstałe z pogwałceniem przepisów, nadszarpnęły bowiem wizerunek rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i wywołały dezaprobatę społeczeństwa.

Zachodnie media inforomowały, że wokół kosztownych projektów tego typu, realizowanych często w biednych regionach w głębi kraju, wielokrotnie wybuchały w ostatnich latach skandale, gdyż lokalne władze wykorzystywały fundusze przeznaczone na walkę z ubóstwem lub łagodzenie skutków klęsk żywiołowych na budowę kompleksów rządowych przypominających czasem wysokiej klasy ośrodki wypoczynkowe.

Walka z korupcją i ekstrawagancją urzędników państwowych jest kluczowym elementem polityki prezydenta Xi Jinpinga, który objął tę funkcję w marcu, a od listopada 2012 roku przewodniczy KPCh, która prowadzi kampanię oszczędnościową na wielu płaszczyznach, na przykład ograniczając koszty użytkowania rządowych samochodów czy limitując listę dań serwowanych na rządowych bankietach. W związku z oszczędnościami rządu m.in. spadły rynkowe ceny luksusowych alkoholi i zbankrutowała część drogich restauracji obsługujących głównie urzędników.

Według ukazującego się w Hongkongu dziennika “South China Morning Post” podobne zarządzenia, mające na celu powstrzymanie konstrukcji ekstrawaganckich budynków rządowych wydawane przez chińskie władze w przeszłości odnosiły jednak niewielki skutek.

Autor: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hunt 28.07.2013 16:10

    Nasi watażkowie lubią zapożyczać różne bzdurne pomysły od obcych mocarstw. Fajnie gdyby choć raz poszli po rozum do głowy i nałożyliby taki przepis powiedzmy na ZUS któremu wiecznie źle i ciasno. W momencie gdzie są praktycznie niewypłacalnym bankrutem stawiają w Łodzi molocha za 33 mln zł…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.