Zakaz handlu w niedzielę? “Solidarność” ma projekt

Opublikowano: 30.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 248

Niedziela ma być wolna od pracy we wszystkich sklepach – małych, dużych i średnich. “Solidarność” deklaruje, że poradzi sobie nawet z obchodzącą przepisy “Żabką”. W najbliższy czwartek ma się zawiązać komitet inicjatywy ustawodawczej, nazywany roboczo “Wolną Niedzielą”.

Według projektu od zakazu ma być kilka wyjątków – najważniejsze z nich to apteki i punkty apteczne, kioski (powierzchnia nie może przekraczać 50 m2, a gazety, czasopisma i bilety muszą stanowić co najmniej 30 proc. asortymentu), stacje benzynowe czy sklepy, w których za ladą stanie sam właściciel. Będzie mógł to zrobić jednak tylko wtedy, kiedy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a także np. sklepy w szpitalach, an dworcach czy w hotelach, kwiaciarnie czy punkty z pamiątkami. We wszystkich tych sytuacjach opisano dokładnie metraż i asortyment, tak żeby nie udało się na tę kategorię załapać dworcowej Biedronce czy osiedlowym Lewiatanie. Projekt zakłada też, że np. w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną poprzedzającą Wielkanoc, a także jedną w połowie lipca zakaz będzie zniesiony. Zniknąć ma za to luka, wykorzystywana m.in. przez sieć Żabka – zatrudniania pracownika na jeden dzień na umowę-zlecenie tylko na niedzielę.

Ostatecznie projektodawcy zrezygnowali z twardego zakazu pracy na magazynach, gdzie np. w Tesco czy w Carrefourze wrze w niedzielę praca. Właściciele dużych i małych sklepów twierdzili, że taka decyzja doprowadziłaby do sytuacji, w której w poniedziałek rano klientów witałyby puste półki. Dlatego “Solidarność” stwierdziła, że jeśli pracownik wyrazi pisemną zgodę na pracę w niedzielę, będzie mógł ją świadczyć, dostanie za to jednak podwójną stawkę.

“Chcemy powołać dzisiaj komitet inicjatywy obywatelskiej, wypracować ustawę, zgłosić ją do Marszałka i zbierać podpisy. My mamy już projekt przygotowany” – mówi przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o