Zakaz handlu nie zmniejszył sprzedaży

Opublikowano: 24.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 511

Jednym z czołowych argumentów przeciwników zakazu handlu w niedzielę było twierdzenie, iż doprowadzi on do spadku sprzedaży w sklepach i sieciach handlowych. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują jednak, że w marcu, kiedy zaczęło obowiązywać nowe prawo, sprzedaż detaliczna była o ponad dziewięć procent większa niż równo przed rokiem. Dodatkowo rośnie ona znacząco nieprzerwanie od siedemnastu miesięcy.

Zakaz handlu w niedzielę zaczął obowiązywać właśnie od ubiegłego miesiąca i objął dwie marcowe niedziele. Okazuje się, że nie spowodował on jednak spadku obrotów sklepów, a było wręcz przeciwnie, ponieważ w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła o blisko 9,2 proc., zaś uwzględniając inflację wskaźnik ten wyniósł dokładnie 8,8 proc. Jest to jednocześnie najlepszy pod tym względem miesiąc w tym roku, a także siedemnasty miesiąc stałego wzrostu sprzedaży przekraczającego 6 proc.

Media podkreślają, że tak dobrej passy nie było od 2007 roku, nawet kiedy w latach 2011-2012 sprzedaż rosła mocniej, ale jej dynamika nie utrzymywała się przez tak długi okres. Dane podane przez GUS przekroczyły przy tym oczekiwania analityków, ponieważ średnia ich typowań wynosiła około 8,2 proc.

Sprzedaż napędzają przede wszystkim rosnące zarobki oraz wprowadzone w ciągu ostatnich trzech lat programy społeczne. Najmocniej w skali roku sprzedaż wzrosła w sklepach niewyspecjalizowanych, czyli po prostu w marketach, które zaliczyły przyrost o 16,3 proc. w ciągu roku oraz blisko 25,8 proc. w porównaniu do lutego.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. wtem 24.04.2018 16:57

    A nie jest tak, że ludzie kupują “na zapas” bo w niedzielę nie ma handlu, a potem żarcie się marnuje???

  2. realista 24.04.2018 17:14

    oczywiście, że się sprzedaż nie zmniejszy, bo trzeba kupić tyle samo. będzie tylko mniej sprzedawców potrzebnych, czyli kto na tym wyjdzie najlepiej?… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.