Zagrożenie podniesiono na 6 stopień

JAPONIA. W godzinach nocnych (z 15 na 16 marca) naszego czasu, w reaktorze nr 2 w elektrowni Fukushima, nastąpił już 3 wybuch, dużo potężniejszy niż w reaktorze nr 1. Rzecznik rządu Yukio Edano poinformował, że tak jak w poprzednim przypadku, sama komora reaktora nie uległa uszkodzeniu.

Około godz. 2:00 w nocy w stacji CNN Live rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, iż poziom skażenia w okolicy elektrowni wynosił ok. 968 mili-siwertów, a po jakimś czasie spadł do ok. 850 mili-siwertów (bezpieczna granica to 200 mili-siwertów). Nie ulega już wątpliwości, iż oficjalni przedstawiciele władz japońskich, w tym władz TEPCO, bardzo mocno naginają fakty, aby nie wzbudzać paniki. Podają, iż dawka promieniowania w okolicy elektrowni wynosiła w nocy 400 mili-siwertów, co pozostaje w wyraźnej sprzeczności z nocnymi doniesieniami CNN.

Przyjmuje się, że minimalna dawka, przy której wypadają włosy, wynosi 1000 mSv. Dawka śmiertelna to jednorazowo 3000–5000 mSv. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż chodzi tu o jednorazową dawkę przyjętą przez organizm, a nie wystawienie na skażenie przez dłuższy okres czasu. Staje się już jasne, że setki tysięcy, a może nawet miliony osób, są wystawione na długotrwałe, szkodliwe dla zdrowia i życia promieniowanie.

Japonia poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że w uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I doszło do pożaru zbiornika z zużytym paliwem i radiacja została wyemitowana „bezpośrednio” do atmosfery. Potwierdzono skażenie atmosfery w Tokio. Chodzi tutaj o już CZWARTY reaktor w Elektrowni Fukushima.

„Sytuacja po wybuchach w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima jest „niepokojąca” i nie można wykluczyć scenariusza katastrofy nuklearnej” – ocenił francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.

Rzecznik rządu Japonii poinformował, że w reaktorach nr 5 i 6 wzrosła temperatura. Eksperci zakładają możliwość „przemieszczenia się” skażenia radioaktywnego z Japonii na bardzo duże odległości, gdzie w pierwszej kolejności zagrożone będzie zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Świadczyć o tym może fakt, iż znajdująca się na Pacyfiku, w odległości ok. 140 km od wybrzeża flota amerykańska, znalazła się w obszarze radioaktywnej chmury i została natychmiast wycofana.

Zdaniem Helmutha Rauch – wieloletniego szefa austriackiego Instytutu Energii Atomowej, będziemy musieli zmienić nawyki żywieniowe. Chodzi przede wszystkim o ryby – zwłaszcza o dorsze – poławiane w tych rejonach Pacyfiku, nad którymi przejdzie radioaktywna chmura.

„Wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES)” – powiedział szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste. Katastrofę czarnobylską z 1986 roku oceniano na stopień 7.

Ewakuacja wszystkich pracowników centrali kontroli reaktora 4 w elektrowni Fukushima nastąpiła z powodu zbyt wysokiego promieniowania. TEPCO nie udało się ochłodzić reaktora nr 4, co oznacza pogorszenie sytuacji w krótkim czasie. Według PAP w całej elektrowni zostało już tylko 50 osób. Nie wróży to Japończykom i nam wszystkim nic dobrego, ponieważ wciąż nie wyłączono 6 reaktorów, którym grozi całkowite stopienie. Stopień zagrożenia nuklearnego może zostać w krótkim czasie podwyższony i osiągnąć ten z Czarnobyla.

Jest już za późno, aby ewakuować cały region wokół elektrowni. Jeden ze scenariuszy zakłada 138 000 ofiar śmiertelnych bezpośrednio w wyniku napromieniowania, w obrębie 500 mil od elektrowni, nawet nie próbując oceniać ilości ofiar w dalszym terminie. Scenariusz zakłada, iż bezpośrednio skażony będzie obszar w obrębie 3500 km od elektrowni. Ilość osób już napromieniowanych jest obecnie nieznana.

Wiatry wieją w stronę południową i południowo-zachodnią. Ogłoszono czerwony alarm dla Tokio. W Tokio panika i strach przed stale rosnącym promieniowaniem. Półki sklepowe świecą pustkami. W niektórych częściach miasta, promieniowanie przekroczyło dopuszczalną normę już 20 razy, a w Saitama, niedaleko Tokio – 40 razy. Oprócz rosnącego promieniowania rośnie też obawa przed opadami radioaktywnego deszczu, który w stolicy Japonii może spaść w najbliższych godzinach.

Źródło: Globalna Świadomość

ŹRÓDŁA INFORMACJI

1. http://news.yahoo.com/s/ap/20110314/ap_on_bi_ge/as_japan_earthquake_nuclear_crisis

2. http://wiadomosci.onet.pl/raporty/trzesienie-ziemi-w-japonii/
japonia-grozne-radioaktywne-substancje-w-atmosferz,1,4210549,wiadomosc.html

3. http://wiadomosci.onet.pl/raporty/trzesienie-ziemi-w-japonii/
marynarze-usa-napromieniowani-po-wybuchu,1,4209517,wiadomosc.html

4. http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/327554,Skazenie-w-Japonii-moze-byc-
podobne-do-tego-w-Czarnobylu

5. http://www.hln.be/hln/nl/9736/Aardbeving-en-tsunami-Japan/article/detail/1235912/2011/
03/15/Controlekamer-rampcentrale-niet-meer-toegankelijk-wegens-te-veel-straling.dhtml

6. http://wiadomosci.onet.pl/raporty/trzesienie-ziemi-w-japonii/
czarnobyl-oceniano-na-7-fukushima-ma-juz-6,1,4210904,wiadomosc.html

7. http://www.stratfor.com/analysis/20110315-red-alert-radiation-rising-and-heading-south-japan