Zagraniczni żołnierze oskarżani o przestępstwa

Opublikowano: 24.01.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1918

Prokuratura Krajowa poinformowała, że pomiędzy 2015 a 2018 rokiem w Polsce blisko 41 zagranicznych żołnierzy było lub jest nadal podejrzewanych o popełnienie przestępstw. Wśród nich prym wiodą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, natomiast większość spraw dotyczy czynów takich jak wypadki, bójki, kradzieże, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza państwowego czy też groźby karalne.

Ogółem w okresie od 2015 do 2018 roku, jak napisała Prokuratura Krajowa w informacji udzielonej Polskiej Agencji Prasowej, „w 28 sprawach prowadzonych przez polskich prokuratorów jest lub było podejrzanych, czy podejrzewanych o popełnienie czynów zabronionych kodeksem karnym 41 członków sił zbrojnych obcych państw”. 22 z tych postępowań dotyczyło albo nadal dotyczy 35 obywateli Stanów Zjednoczonych.

Poza Amerykanami wśród osób podejrzewanych o dokonanie przestępstw znalazło się po jednym żołnierzu z Chorwacji, Kanady, Litwy, Niemiec, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii. Jednocześnie żadna ze wspomnianych spraw nie toczyła się przed polskim sądem, lecz w 12 przypadkach zostały one przekazane władzom państw z których pochodzą wojskowi. Ponadto spośród 16 nieprzekazanych spraw 15 pozostaje w biegu, natomiast jedna została umorzona.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w odpowiedzi na interpelację Anny Marii Siarkowskiej z Prawa i Sprawiedliwości poinformował także, iż podejrzenia prokuratorów wobec przedstawicieli obcych sił zbrojnych dotyczyły albo dotyczą najczęściej spowodowania wypadku w ruchu, w tym poważnego wypadku, którego następstwem jest śmierć osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Takich spraw było już sześć, natomiast w czterech kolejnych podobnych przypadkach chodzi o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, albo pod wpływem środków odurzających.

Kolejne cztery postępowania związane były z niszczeniem mienia, po trzy z bójkami oraz kradzieży, zaś dwa kolejne samowolnego dysponowania bronią. Pojedyncze przypadki związane są z gróźb karalnych, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, nieostrożnego obchodzenia się ze środkami walki, przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej oraz nieumyślnego ujawnienia informacji niejawnej.

Na podstawie: Interia.pl, Niezalezna.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.