Zagraniczne fundusze wykupują całe osiedla

Opublikowano: 24.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2186

Rosnące ceny mieszkań stają się coraz większym problemem w naszym kraju. To jednak w najbliższym czasie na pewno się nie zmieni. Z jednej strony materiały budowlane stały się wyjątkowo drogie, a z drugiej fundusze inwestycyjne wykupują już całe osiedla pod wynajem. Spora część z nich jest zresztą przygotowywana specjalnie dla zagranicznych podmiotów.

Na kwestię drożyzny na rynku mieszkaniowym zwraca uwagę portal Money.pl. Ceny mieszkań mają więc cały czas szybować w górę, co związane jest w dużej mierze z rosnącymi kosztami robocizny oraz drożejącymi materiałami budowlanymi. Drewno jest bowiem masowo eksportowane do Chińskiej Republiki Ludowej, a ponadto spadła podaż na niektóre inne materiały.

To jednak zbyt prosta odpowiedź na pytanie o przyczyny drożejących mieszkań. Dużo poważniejszym problemem jest skupowanie ich przez fundusze inwestycyjne, zwłaszcza te pochodzące z zagranicy. Wspomniany portal zauważa, że w ich rękach znajdują się całe osiedla, a część z nich wykupiona jest już na etapie ich projektowania przez deweloperów.

Firma JLL w swoim raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce. II kwartał 2021” przewiduje, że to jedynie początek. W kolejnych miesiącach jeszcze więcej mieszkań ma zostać wykupionych pod wynajem przez fundusze inwestycyjne. Ich liczbę szacuje się na około 24 tys., a spora część z nich została wybudowana specjalnie dla zagranicznych podmiotów.

Dotychczas zagraniczne fundusze interesowały się głównie nieruchomościami komercyjnymi, jednak przestały one być opłacalne z powodu pandemii koronawirusa. Z tego powodu zaczęły skupować mieszkania, uznając polski rynek za dobre miejsce do ulokowania swoich pieniędzy.

Na podstawie: Money.pl
Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.