Zaginięcie współpracownika Assange’a to był wypadek

Opublikowano: 24.08.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 800

Tajemnicze zaginięcie dziennikarza śledczego „WikiLeaks”, Holendra Arjena Kamphuisa, musiało być wypadkiem – taką tezą norweska policja zamknęła ostatecznie śledztwo w tej sprawie. 47-letni ekspert od cyberbezpieczeństwa zaginął rok temu po wyjściu z hotelu w Bodø, na północy Norwegii. Zdaniem policji Kamphuis „zgubił się na morzu”. Jego ciała nie odnaleziono.

Po zaginięciu Kamphuisa – 20 sierpnia ubiegłego roku – powstało wiele teorii na ten temat. Dostrzegano w tym rękę CIA lub – oczywiście – Władimira Putina. Inni sugerowali, że Holender wykonywał jakąś tajną misję na rzecz Juliana Assange’a, który wtedy przebywał jeszcze zamknięty w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru. Również „WikiLeaks” określało to zaginięcie jako „dziwne”. Policja zakomunikowała dziś jednak, że „najprawdopodobniej” przewrócił się na swym kajaku (uprawiał kajakarstwo) płynąc fiordem Skjerstad i utonął.

Tajemnica była tym bardziej nieprzenikniona, że 30 sierpnia 2018 r., to jest 10 dni po zaginięciu Kamphuisa, anteny namierzyły jego czynny telefon niedaleko Stavanger, ok. tysiąc kilometrów w linii prostej na południe od Bodø. Według policji, stało się tak, gdyż na rzeczy Holendra mieli natrafić dwaj kierowcy TIR-a „z Europy Wschodniej”, którzy łowili ryby przy jego dzikim obozowisku. Znaleźli telefon, komputery, jak i inne rzeczy, w tym jego kajak. Zabrali wszystko do ciężarówki i pojechali na południe. Obecność kajaka, który sam miał powrócić do obozowiska, można według policji wyjaśnić falami i prądami morskimi. Kierowcy nie mieli mieć nic wspólnego z zaginięciem mężczyzny.

Tymczasem sam Julian Assange szybko traci zdrowie w angielskim więzieniu specjalnym Belmarsh – tak utrzymuje jego australijski ojciec John Shipton, jak i jego brat Gabriel. Brat mógł krótko odwiedzić Assange’a ponad tydzień temu. Assange został przewieziony w kwietniu do więzienia dla najgroźniejszych zbrodniarzy z ambasady Ekwadoru, który pod naciskiem amerykańskim zdecydował odebrać przyznany mu wcześniej azyl polityczny. Stany Zjednoczone domagają się jego ekstradycji. Assange’owi grozi tam 175 lat więzienia lub kara śmierci za ujawnienie zbrodni amerykańskich i brytyjskich w Iraku i Afganistanie.

W 2010 r., kiedy „WikiLeaks” ujawniło kompromitujące dokumenty, Assange stał się laureatem dziennikarskich nagród i wyróżnień międzynarodowych. Dziś te media milczą, choć ojciec dziennikarza i wydawcy alarmuje, że jego syn może nie dożyć teoretycznego uwolnienia z brytyjskiego więzienia, które miałoby nastąpić w lutym przyszłego roku.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.