Zadłużenie samorządów rośnie szybciej od wzrostu PKB!

Opublikowano: 31.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 582

Ministerstwo Finansów co kwartał publikuje informacje na temat zadłużenia w jednostkach samorządu terytorialnego. Niestety ostatnie dane mogą wzbudzać niepokój. Okazuje się, że na koniec I kwartału całkowite zadłużenie polskich samorządów wyniosło 75,438 mld zł i wzrosło aż o 11,6 proc. porównując do analogicznego okresu rok temu. Dla porównania – PKB naszego kraju w ciągu ostatniego roku rósł w tempie między 4,5 a 5,0 proc. Warto mieć świadomość, że z sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy nie nadąża za tempem zadłużania, jeszcze nigdy nie wynikło nic dobrego.

Z opublikowanego w kwietniu br. komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynikało, iż produkt krajowy brutto (PKB) w całym 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. Szacuje się, że wzrost PKB za okres między I kwartałem 2018 roku, a I kwartałem 2019 roku nieco spowolni, jednak nadal będzie to bardzo przyzwoite tempo między 4,5 a 5,0 proc.

Dane na temat wzrostu PKB za wskazany powyżej okres dopiero przed nami. Znamy już za to najnowsze informacje dotyczące zadłużenia w jednostkach samorządu terytorialnego. W opublikowanym w poniedziałek komunikacie Ministerstwo Finansów potwierdziło, iż na koniec I kwartału br. całkowity dług polskich gmin wyniósł 75 mld 438 mln zł. Co jednak najistotniejsze – w porównaniu do stanu z końca I kwartału roku ubiegłego dług jednostek samorządu terytorialnego wzrósł aż o 11,6 proc.!

Dane resortu finansów pokazują, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej i przejęciu głównego ciężaru inwestycji publicznych, poziom zadłużania jednostek samorządu terytorialnego między 2006 a 2014 rokiem wzrósł niemal trzykrotnie – do 58 mld 883 mln zł. W kolejnych latach, które przypadły na uruchamianie nowej perspektywy unijnej, zadłużenie uległo niewielkiemu obniżeniu. W 2015 roku należności gmin były równe 58 mld 639 mln zł, a rok później – 56 mld 685 mln.

Niestety począwszy od 2017 roku długi polskich samorządów znowu zaczęły wyraźnie rosnąć. Wspomniany wzrost zadłużenia aż o 11,6 proc. oznacza dynamikę ponad dwukrotnie szybszą od tempa obecnego wzrostu PKB. Taki stan rzeczy nie wróży nic dobrego. Kredytowanie inwestycji ponad możliwości gospodarczego wzrostu ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia będą one posiadały odpowiednią “stopę zwrotu” i realnie zwiększą przychody danej gminy. W każdym innym przypadku kredytowanie (czytaj: powiększanie długu) będzie zawsze obciążeniem, które w ostatecznym rozrachunku – poprzez koszty obsługi – będzie hamowało rozwój danego samorządu i ograniczy jego potencjał.

Na podstawie: Stooq.pl, PAP.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 31.05.2019 13:04

    Wiec mozna byc totalnym wiejskim glupkiem lub dobrym zlodziejem i mozna zajmowac sie finasami publicznymi bo nie trzeba znajomosci ekonomi, poprostu zadluzasz czy to gmine czy miasto lub panstwo w sejmie. Praca zycia placa zarzadzasz wydatkami masz zobowiazania ktore pokrywasz kredytem ktory kto inny bedzie splacal zyc nie umierac.
    Jak ktos zadluza kraj bo nie ma ekinomistow w zespole to jest popristu wiejskim glupkiem i zadluza orzez swoje ulomnosci.
    Ale jak ktos jest zlodziejem organizuje przetargi na eybudowanie metra drogi za 10 mld zl i wtedy brakuje pieniedzy na zobowiazania policje straz szpitale temu trzeba pozyczac bo i tak ja nie bede tego splacal niech inni sie martwia, to co w kieszeni to ich zysk a nie jakies sensowne wydawanie

  2. maj cher 31.05.2019 15:39

    … a wtedy kochane dzieci – pojawią się “dobrzy wujkowie wybawcy”, którzy przejmą z łaski tylko to co zechcą za symboliczne 1 zł. jak to już bywało – Dobranoc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.