Żądają ustąpienia prezydent powołanej miesiąc temu

Opublikowano: 20.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1475

Tysiące protestujących zalało w czwartek stolicę Peru, ścierając się z policją wśród gazu łzawiącego i dymu i żądając odwołania prezydent Diny Boluarte. Wielu z nich pochodziło z odległych regionów andyjskich, gdzie 55 osób zginęło w wyniku rozruchów od czasu, gdy pierwszy prezydent Peru pochodzący z wiejskich andyjskich terenów został usunięty z urzędu w zeszłym miesiącu.

W trakcie protestów doszło do najpoważniejszych aktów przemocy politycznej w Peru od ponad dwóch dekad i uwypukliły się głębokie podziały między miejską elitą kraju, skupioną głównie w Limie, a biednymi obszarami wiejskimi. Były prezydent Eduardo Castillo przebywa w areszcie i oczekuje się, że zostanie osądzony za bunt, odkąd został odwołany po nieudanej próbie rozwiązania Kongresu.

Dzień był w większości spokojny, przerywany starciami i gazem łzawiącym. Rząd wezwał wszystkich, którzy mogli, do pracy w domu. Po zachodzie słońca starcia nasiliły się, a późnym wieczorem w czwartek wybuchł poważny pożar w budynku w pobliżu historycznego Plaza San Martin, choć nie wyjaśniono natychmiast żadnego związku z protestami.

Gniew na Boluarte był wspólnym wątkiem w czwartek, gdy protestujący skandowali wezwania do jej rezygnacji, a sprzedawcy uliczni sprzedawali koszulki z napisami „Wynocha, Dina Boluarte”, „Dina morderczyni, Peru cię odrzuca” i „Nowe wybory, niech wszyscy odejdą”.

Peruwiański rzecznik praw obywatelskich powiedział, że w czwartkowych protestach w Limie rannych zostało co najmniej 13 cywilów i czterech policjantów. W całym kraju rannych zostało w czwartek w sumie 22 policjantów i 16 cywilów – poinformował minister spraw wewnętrznych Vicente Romero Fernández.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Usnews.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.