Zaczynały z zębami, a kończyły z dziobem

Opublikowano: 24.12.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Dorastając, niektóre młode dinozaury traciły zęby. Po narodzinach żywiły się mięsem, by po utracie zębów w dorosłości używać do skubania roślin dziobów.

Jak wyjaśniają autorzy publikacji z pisma Current Biology, Limusaurus inextricabilis żył ok. 150 mln lat temu na terenie dzisiejszych Chin. Pierwsze jego sfosylizowane szczątki odkryto zaledwie dekadę temu.

“Początkowo sądziliśmy, że w formacji Wucaiwan odkryliśmy dwa różne ceratozaury – jedno zwierzę z zębami, a drugie bez – i zaczęliśmy je nawet osobno opisywać” – opowiada Shuo Wang z Capital Normal University w Pekinie. Później paleontolodzy spostrzegli, że za wyjątkiem zębów dinozaury wyglądały bardzo podobnie. Badania wykazały, że podobieństwo nie jest dziełem przypadku i z wiekiem gady traciły po prostu zęby, by stać się bezzębnymi dorosłymi z dziobami.

Komentując doniesienia kolegów po fachu, dr Stephen Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu zaznacza, że “dotąd niczego takiego nie odkryto u żadnego kopalnego kręgowca, a jedynym współczesnym lądowym kręgowcem, który robi coś podobnego, jest dziobak” [za młodu dziobak ma jedną parę zębów przedtrzonowych i dwie pary trzonowców w szczęce, a także trzy pary trzonowców w żuchwie; traci je jednak przed lub wkrótce po opuszczeniu nory, w której się urodził].

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: BBC.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o