Zaciskanie pasa spowoduje, że się udusimy

Opublikowano: 31.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 796

Wzrost PKB o 2 proc. w mojej ocenie jest dość naciągany i może być w najbliższym czasie zweryfikowany. Przypomnijmy tylko, że w roku 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,3 proc. – mówi główny ekonomista SKOK

STEFCZYK.INFO: GUS ogłosił 2 procentowy wzrost PKB w 2012 roku. To oznacza, że jesteśmy nad kreską i wszystko idzie dobrze?

JANUSZ SZEWCZAK: Oczywiście, że tak. Jesteśmy już na greckim statku i płyniemy w kierunku Hiszpanii. Jednak na poważnie, to naciągane są statystyki aby udowodnić wszystkim że w kraju jest dobrze. Natomiast jest odwrotnie, jest coraz gorzej i to jest równia pochyła. Wzrost PKB o 2 proc. w mojej ocenie jest dość naciągany i może być w najbliższym czasie zweryfikowany. Przypomnijmy tylko, że w roku 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,3 proc. więc jest to wyraźny spadek. W roku 2013 możemy mieć do czynienia z zerowym wzrostem, albo nawet z możliwością recesji. Dodatkowo wewnętrzne elementy wzrostu są szokująco słabe. Inwestycje to tylko 0,6 proc., a popyt krajowy przy wyniku 0,1 proc., praktycznie nie istnieje. To pokazuje jak dramatyczna jest sytuacja i jak szokujące będą wyniku PKB za pierwszy kwartał obecnego roku.

– Rząd zapowiada wzrost gospodarczy.

– Takie zapowiedzi można włożyć między bajki. Zapowiedź 2,5 proc. PKB, a jest mniej to jest duża różnica. Wicepremier Pawlak fantazjował o 4 proc., a członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Winiecki zapowiadał wynik 3-3,5 proc., Dodajmy do tego większość analityków bankowych, która podczas dokonywania analiz mówiła, że budżet jest realny i 2,5 proc. PKB jest do osiągnięcia. Na łamach stefczyk.info ostrzegaliśmy, że ten budżet jest wirtualny i nie ma szans na żaden wzrost. To oznacza nasilający się i gwałtowny wzrost bezrobocia. Będzie to największy cios dla polaków. Bezrobocie może osiągnąć 15, 18 a może i 20 proc.

– Dane GUS pokazują, że coraz więcej film zwalnia pracowników. W porównaniu do zeszłego roku blisko 100 firm więcej zadeklarowało redukcje. Czy może być gorzej?

– To jest dramatyczna sytuacja. Każdy spadek wzrostu gospodarczego zwiększa bezrobocie. Najgorsze jest to, że deklaracje o zwolnieniach dotyczą dużych instytucji takich jak: PKP, LOT, Poczta Polska, czy huty stali. Również jednoosobowe firmy padają jak muchy, a system eWuś wymusza rejestrację bezrobotnych, aby być w wykazie ubezpieczonych, co spowoduje dodatkowy napływ, tych realnych bezrobotnych. Taka sytuacja może wymusić strajki, od sektora przemysłowego po sieci handlowe, gdzie pracownicy mają coraz więcej obowiązków. Jednak rząd nic nie robi aby coś zmienić.

– A co może rząd zrobić w takiej sytuacji?

– Po pierwsze przestać kłamać, że za kilka miesięcy będzie lepiej. Powinien powołać sztab antykryzysowy składający się nie tylko ze złotoustych zaklinaczy rządowych, ale z ludzi, którzy od dłuższego czasu ostrzegali, że takie zjawisko nadejdzie. Nadzieja, że kanclerz Merkel weźmie na utrzymacie polskie państwo to są mrzonki, a dodatkowo premier Tusk chce podpisać pakt fiskalny, co wymusi na naszym kraju wyciągnięcie olbrzymiej kwoty pieniędzy na ratowanie bankrutów europejskich. To wszystko pogorszy nasza koniunkturę gospodarczą.

– Jakich mechanizmów można teraz użyć, aby poprawić sytuację gospodarczą kraju?

– Na pewno nie można przykręcać śruby i dokonywać dalszych cieć. To co minister Rostowski uczynił pod koniec zeszłego roku to był błąd. Nie wydał blisko 10 mld złotych. Zaoszczędził pieniądze na bardzo potrzebne działania i inwestycje. Tego nie wolno robić, gdyż zaciskanie pasa na szyi gospodarki polskiej spowoduje, że się udusimy. Jest cały szereg działań do wykonania, innych niż szukanie pieniędzy z mandatów. Jest problem z działaniem Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe powinny być jak najszybciej obniżone do 2 proc., należy pomóc przedsiębiorstwom produkcyjnym i wznowić dialog społeczny z obywatelami. Rząd sam z kryzysu nie wyjdzie.

Rozmawiał: Łukasz Żygadło
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. religiatoPCPdlaludu 31.01.2013 12:42

  Nie trzeba podstawówki kończyć, żeby to zauważyć.
  Jak długo jeszcze będziemy rozgrzeszać “polityków”, tłumacząc że nie bandyci a debile?

 2. RobertM4 31.01.2013 12:55

  Ci debile i bandyci nie rozumieją chyba zasady, że im bardziej ściskasz, tym więcej wyleci między palcami.

 3. cetes 31.01.2013 13:31

  99% społeczeństwa popełnia błąd przyjmując założenie, że rząd źle rządzi.
  On rządzi doskonale i konsekwentnie realizuje nałożone przez bankierów zadanie: zlikwidować Polskę.
  Właśnie temu celowi służy gorączkowe pozbywanie się resztek przedsiębiorstw będących własnością SP i ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych SP.
  Temu samemu celowi jest podporządkowane usilne zadłużanie Polski.

  Drugim strategicznym zadaniem realizowanym przez rząd Tuska i wszystkie partie będące w parlamencie jest ładnie nazywana depopulacja Narodu.
  Dokonywana jest poprzez likwidację służby zdrowia i zastąpienie jej “sektorem usług medycznych”, ograniczanie wypłat zasiłków chorobowych, likwidację rent i emerytur oraz tolerancję dla złodziei i bandytów, przy jednoczesnym zwiększaniu represyjności “wymiaru sprawiedliwości” w stosunku do tzw. zwykłych obywateli tego państwa.

  Gdy spojrzycie na działalność rządu Tuska z tej perspektywy, to zobaczycie, jakie logiczne i konsekwentne są wszystkie jego działania.

 4. Murphy 31.01.2013 13:46

  Do tego nie zapominajmy o wprowadzonym niedawno obowiązku szczepień. Mechanizm ten może spowodować, że w czasie zamieszek społecznych może zostać ogłoszona “pandemia” po czym, pod przykrywką ustawy, będzie się jawnie likwidować opornych wstrzykując niekoniecznie szczepionkę.

 5. cetes 31.01.2013 13:59

  Jak byśmy dokładnie przejrzeli wszystkie rozporządzenia i ustanawiane Ustawy, to byśmy takich “kwiatków”, jak wspomniany przez Murphy’ego obowiązek szczepień znaleźli mnóstwo.

  Piszę właśnie artykuł o działaniach legislacyjnych “naszego parlamentu” maskujących niezgodność z Konstytucją RP działań rządów “likwidujących zadłużenie publiczne Polski poprzez jego zwiększanie.
  Idzie mi ciężko, bo chociaż zrozumiałem jak to działa, to jednak te ustawy opracowywali dobrzy cwaniacy, a bankierzy nad tymi rozwiązaniami pracowali co najmniej kilka wieków.

 6. mismichael 31.01.2013 14:59

  Przerażające jest też to, że jednostki które rozumieją co się dzieje niewiele mogą zrobić i bez ogólnokrajowego ruchu niewiele się zmieni na lepsze. Ogólnokrajowy ruch jest blokowany w najprostszy sposób – ludzie panicznie boją się zwolnień, represji, kłopotów a w domu dzieci… Przykre to wszystko.

 7. edek 31.01.2013 20:10

  Smutne to, ale chyba dopiero jak głód zacznie Polakom zaglądać w oczy, to zaczną myśleć samodzielnie…

 8. Smile 31.01.2013 23:20

  cetes
  mam nadzieje ze bede mogl przeczytac twoj artykul

 9. cetes 31.01.2013 23:23

  Jak go wreszcie napiszę, to na pewno nie po to, by go zatrzymać dla siebie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.