Zachodni Papuasi solidarni z więzionymi dziennikarzami

Opublikowano: 22.10.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 691

Minęły już ponad dwa miesiące od momentu kiedy indonezyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch francuskich dziennikarzy, Thomasa Dandois’a oraz Valentine Bourrat. Pod pretekstem złamania prawa wizowego 6 sierpnia 2014 roku osadzono ich w areszcie. Pozbawieni możliwości kontynuowania pracy nad filmem dokumentalnym stoją przed groźbą pięcioletniego uwięzienia. Kryminalizacja francuskich żurnalistów jest częścią blokady medialnej jaką indonezyjska administracja próbuje utrzymać nad najdalej wysuniętymi na wschód częściami kraju. Papua Zachodnia zajęta siłowymi metodami przed pięćdziesięcioma laty i utrzymana za cenę ponad 100 tysięcy ofiar, to miejsce w którym brutalna kuratela z Dżakarty nie budzi sympatii, a dotychczasowe rządy robiły wszystko by stłumić ważniejsze wystąpienia lokalnej ludności związane ze samostanowieniem.

Dandois i Bourrat podpadli indonezyjskim służbom bezpieczeństwa zamiarem nagrania dokumentu ukazującego rzeczywistą sytuację w Papui Zachodniej. Gdy skontaktowali się z więzionym przez ostatnie 3 lata, zachodniopapuaskim działaczem niepodległościowym, Forkorusem Yaboisembutem, ludzie związani m.in. z komendantem policji w Jayapurze, Tito Karnavianem, zorientowali się, że film będzie zawierał także treści, których jego mocodawcy woleli by uniknąć; a w domyśle także on sam, skoro odpowiada osobiście za ciężkie represje tortury i zgony zachodniopapuaskich działaczy.

Przedłużający się areszt francuskich dziennikarzy skłonił Narodowy Komitet Papui Zachodniej (KNPB) do zorganizowania skoordynowanej akcji w całym regionie. Demonstranci pojawili się na ulicach ośmiu różnych okręgów Papui Zachodniej. Na północy protest związany w kompleksie miejskim Port Numbay/Jayapura zgromadził na ulicach tysiące ludzi domagających się wypuszczenia ludzi prasy.

Wystąpienie spotkało się z interwencją uzbrojonych policjantów, którzy zatrzymali następujące 17 osób: Eliasar Anggainggo (przewodniczący Narodowego Parlamentu Papui Zachodniej), Agus Kosay (przewodniczący centrali KNPB), Ucak logo (rzecznik KNPB), Regina Wenda (sekretarz KNPB w Numbay), Yimi Broway (Przewodniczący KNPB w Numbay), Rebekah Komba (skarbnik KNPB w Numbay), Lazkar Same (międzynarodowy rzecznik), Marten Suhuniap (członek KNPB, tak jak dalsi na liście), Marice Mambrasar, Isak Salak, Peter Petege, Manu Mohi, David Walilo, Palina Pagage, Teren Sorabut, Wilem Wandik i Tinus Heluka.

W Timice setki Zachodnich Papuasów wyszło na ulice, aby wyrazić swoje poparcie dla uwolnienia dziennikarzy i wolności mediów w Papui Zachodniej. Protesty odbyły się także w Manokwari, FakFak, Waikiki, Sorong, Nabire, w Merauke i na Jawie. W Merauke demonstranci zebrali się pod centrum imigracyjnym, ale zostali siłą rozproszeni przez indonezyjskich żołnierzy, policjantów i oficerów wywiadu.

Według pierwszych niepełnych danych zatrzymano następujące osoby: Gento Emerikus Doop (Lider KNPB w Merauke), Yosep Novaris Wogan (Sekretarz KNPB w Merauke), Emelianus Nemop, Charles Sraun, Yohanes Kayop, Petrus Wogang, Kristianus Mahuze, Emanuel Metemko, Yosep Imbanop, Yosep Muyan, Petrus Katem (Sekretarz Regionalnego Parlamentu Ludowego w Merauke), Ap Moses, K. Pasim, Yermias Kepze, Yustinus Airit, Emerikus Kakupu, Yosep P., Muyan, Yosep C. H. Imbanop, Stevanus Kaize, Melkior Kebze i Kornelius Yolem.

Łącznie w trakcie marszów na terenie całej Papui Zachodniej zatrzymano około 66 osób.

Autor:: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info, freewestpapua.org
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.