Zabójcze pomidory!

Opublikowano: 05.11.2022 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1197

Chyba każdy zna kogoś kto nienawidzi pomidorów. Ale ten strach lub niechęć do pomidorów nie jest niczym nowym. Stosowany w pizzy, makaronach, a nawet gazpacho, wszechobecny pomidor kojarzy się z kuchnią włoską i śródziemnomorską. Ale kiedy pomidory po raz pierwszy pojawiły się w Europie w XVI wieku, wywołały strach i odrazę.

Pomidory powstały w południowoamerykańskich Andach, gdzie istniały jako mała dzika roślina. W tamtym czasie niewiele przypominały te, które znamy i kochamy dzisiaj: były bliższe pomidorom koktajlowym o żółtawym kolorze i o wiele mniej słodkim. Historycy nie wiedzą dokładnie, kiedy pomidory trafiły do ​​Europy. Po splądrowaniu Ameryki Południowej hiszpańscy konkwistadorzy starannie odnotowali ilość złota i srebra, które dotarły do ​​Sewilli, ale nie ma wzmianki o nasionach pomidorów.

Historycy uważają, że pojawiły się one w czasach Hermana Corteza. ANgielska nazwa „tomato” pochodzi od azteckiego słowa „tomatl”, oznaczającego „okrągły owoc”. Kiedy pomidory pojawiły się po raz pierwszy w Europie, uważano je za egzotyczne rośliny ozdobne. Nazywano je również śmiercionośnymi, częściowo dzięki włoskiemu zielarzowi Pietro Andrae Mattioli, który w 1544 r. nazwał je „złotym jabłkiem” w pierwszej pisemnej wzmiance. Dało to początek biblijnym skojarzeniom pomidora jako niebezpiecznego źródła pokusy, która utrzymywała się przez kilka dziesięcioleci.

Dopiero w XVII wieku Europejczycy zaczęli jeść pomidory, zwłaszcza w hiszpańskiej Andaluzji, gdzie gotowano je w stylu azteckim z masłem i chili. Włosi początkowo nie byli pod wrażeniem pomidorów. Nie wiedzieli, którą część pomidora zjeść i dlatego długo pozostały niepopularne i nie były spożywane we Włoszech.

W XVIII wieku pomidory zyskały reputację trujących owoców, do tego stopnia, że ​​nazwano je zatrutymi jabłkami. Zamożni Europejczycy mieli zwyczaj jedzenia z cyny wykonanej z dużą zawartością ołowiu. Ponieważ pomidory są bardzo kwaśne, po umieszczeniu ich na tych naczyniach owoce wypłukiwały ołów z talerza, co prowadziło do wielu zgonów w wyniku zatrucia ołowiem.

Kiedy po raz pierwszy jedzono je we Włoszech, robili to tylko najodważniejsi, a najwcześniejszy przepis na sos pomidorowy został opublikowany w 1694 roku. Pomidory były idealnym pożywieniem dla ubogich, ponieważ były łatwe do uprawy i przechowywania. W połowie XVIII wieku pomidory były szeroko stosowane jako żywność, a w XIX wieku dodawano je do makaronu i hiszpańskiego gazpacho, po czym podbiły resztę świata.

Zdjęcie: Alexas_Fotos (CC0)
Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.