Zabójca 16 cywilów skazany na dożywocie

Opublikowano: 24.08.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 608

23 sierpnia amerykański żołnierz Robert Bales, który zamordował 16 afgańskich cywilów został skazany na karę dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie. Proces Balesa odbywał się przed trybunałem wojskowym w jego macierzystej bazie Lewis-McChord koło Seattle w stanie Waszyngton. W ramach ugody z prokuraturą oskarżony przyznał się do dokonania zabójstwa z premedytacją, co uchroniło go przed karą śmierci.

Dzień wcześniej 40-letni sierżant Bales przeprosił przed sądem za swój czyn, który nazwał “aktem tchórzostwa”. Przepraszanie nie jest tutaj wystarczające, ale przepraszam. To, co uczyniłem, było aktem tchórzostwa – powiedział.

Adwokat oskarżonego John Henry Brown argumentował w trakcie procesu, że u Balesa zdiagnozowano zespół stresu pourazowego oraz urazowe uszkodzenie mózgu, jednak obrona nie była w stanie przedstawić stosownych ekspertyz medycznych.

Prokuratorzy wojskowi żądali dla Balesa kary śmierci, argumentując, że popełnił “haniebne i nikczemne zbrodnie”. Po ugodzie zażądali, by oskarżonego pozbawiono możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie. Prokurator Jay Morse pokazał w trakcie procesu nagranie kamer systemu bezpieczeństwa z bazy w Afganistanie, na którym Bales wraca dokonaniu masakry spokojnym, pewnym krokiem człowieka, który wypełnił swą misję.

W procesie zeznawało wiele osób, które przeżyły metodyczny atak Balesa oraz rodziny zabitych. Jeśli ktoś straci tylko jedno dziecko, to możecie sobie wyobrazić, jak zrujnowane jest jego życie – powiedział przed sądem Hadżi Mohammad Wazir, który stracił w tej masakrze jedenaścioro bliskich, a wśród nich matkę, żonę oraz siedmioro dzieci.

Bales jest weteranem czterech misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Przed sądem zeznał, że po walkach w Iraku nie był w stanie kontrolować ataków gniewu i wrócić do normalnego życia. Zaczął nadużywać alkoholu i rozpoczął nawet psychoterapię, ale zrezygnował z niej, ponieważ miał wrażenie, że nie przynosi rezultatów. Jego napady wściekłości pogorszyły się, gdy trafił do Afganistanu.

W marcu 2012 roku Bales bez zezwolenia opuścił swe miejsce stacjonowania w prowincji Kandahar na południu Afganistanu, a następnie dokonał masakry afgańskich cywilów, zabijając z broni palnej w dwóch wioskach 16 osób, w większości kobiety i dzieci. Zbrodni tej dokonał w domostwach ofiar, a ciała niektórych podpalił dla zatarcia śladów.

Morderstwo wywołało w Afganistanie tak gwałtowne antyamerykańskie protesty, że USA musiały zawiesić operacje bojowe. Amerykańscy śledczy mogli pojawić się na miejscu zbrodni dopiero po trzech tygodniach. To największa ujawniona zbrodnia tego rodzaju popełniona przez żołnierza amerykańskiego w czasie wojny w Afganistanie.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mgmg 24.08.2013 22:43

    Pan Bales miał szczęście a ludzkość nieszczęście, że nie dostał czapy.

  2. Aida 25.08.2013 11:56

    Czy ja wiem, chyba większą karą są amerykańskie więzienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.