Zablokowano stronę gazety „Myśl Polska”
„UWAGA! Część operatorów z terenu Polski blokuje dostęp do serwisu myslpolska.info. Nasz zespół usiłuje przywrócić normalne funkcjonowanie strony. W tej chwili możecie korzystać z niej Państwo np. za pomocą VPN. Bezpieczne, bezpłatne aplikacje tego typu są obecnie masowo oferowane w sieci. Darmowy VPN zawiera także wyszukiwarka Opera” – informuje na „Facebooku” gazeta „Myśl Polska”, którą założyli Polacy w Wielkiej Brytanii w 1941 roku podczas II wojny światowej.
„Niewiarygodne, że to już 81 urodzimy. Dzisiaj nie świętujemy bo i niewiele mamy przyczynek do fetowania. Nasza strona internetowa została zablokowana przez „nieznanych”, choć w istocie rzeczy doskonale znanych sprawców. Nasi redaktorzy: Agnieszka Piwar, Mateusz Piskorski (ten sam, którego przez dwa lata więziono w areszcie wydobywczym bez postawienia zarzutów – przypis WM) i przede wszystkim redaktor naczelny Jan Engelgard, są publicznie obrażani i pomawiani. Stają się ofiarą linczu podburzanego przez wrogie Polsce siły motłochu. To zresztą nie jest dla nas pierwszyzna. Od pierwszych dni swojego istnienia, jeszcze w dalekim Londynie, nasza redakcja zmagała się z obstrukcją i cenzurą. Czasy zmieniły się a realia zatoczyły krąg. Znów mówienie prawdy jest niemodne. Lepiej mamić naród przyjemnymi i optymistycznymi złudzeniami, niż obnażać jakże odbiegającą od nich rzeczywistość. Jednak szykany i publiczny ostracyzm nie złamały nas. Co jednak ważniejsze nie złamały także Was, naszych Czytelników. Pomimo, że większość z Was by zajrzeć na nasze łamy musi dokonać sporego wysiłku, powoli odbudowujemy zasięgi i wkrótce wrócimy do poziomu sprzed blokady. Wasza postawa dodaje nam sił. Podobnie jak ciepłe słowa, zarówno te wyrażane publicznie jak i kierowane do nas w setkach rozmów. Ta siła będzie nam potrzebna. Jesteśmy bowiem gotowi stać na stanowisku, głośno artykułując polską rację stanu” – pisze Przemysław Piasta w najnowszym wydaniu papierowym gazety.
„Pierwszy numer „Myśli Polskiej” ukazał się 20 marca 1941 w Londynie. Pismo powstało jako organ Stronnictwa Narodowego. Jego pomysłodawcą był prof. Władysław Folkierski, który to stanął na czele Komitetu Redakcyjnego. Pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika został Marian Rojek, wcześniej urlopowany z I-ego Korpusu Polskiego. W okresie II wojny światowej publicystyka pisma koncentrowała się na stosunkach polsko-radzieckich i polsko-niemieckich oraz zagadnieniu polskich ziem zachodnich (już od 1942 propagowano koncepcję zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej). Po oficjalnym uznaniu w lipcu 1945 przez Wielką Brytanię Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, wydawanie „Myśli Polskiej” zostało przez władze brytyjskie zawieszone, formalnie z uwagi na brak papieru. Gazeta ponownie zaczęła się ukazywać w marcu 1946, już jako miesięcznik. Nakład wynosił około 2 tysięcy egzemplarzy, z czego część przerzucano do Polski. 1 maja 1946 redakcję pisma przejął ówczesny prezes Stronnictwa Narodowego Tadeusz Bielecki, jednym ze współredaktorów został Wiktor Trościanko. Pod koniec 1947 kolejnym redaktorem naczelnym został Wojciech Wasiutyński. W 1958 zastąpił go Antoni Dargas” – informuje „Wikipedia”.
„W okresie stalinowskim w Polsce „Myśl Polska” znajdowała się w wykazie pism zakazanych przez cenzurę. Do przełomu październikowego w 1956 za posiadanie i czytanie pisma groziły ostre represje. W późniejszym okresie, począwszy od lat 70. XX wieku, „Myśl Polska” była półlegalna i dostępna w czytelni bibliotek miejskich. Tygodnik w kraju był drukowany i kolportowany przez Stowarzyszenie „Pax”. W 1993 redakcja pisma została przeniesiona do Polski, przy udziale m.in. Jana Tomasza Zamoyskiego. W latach tygodnik 2001–2004 ukazywał się pod tytułem „Nowa Myśl Polska”. Później powrócił do swojej dawnej nazwy” – czytamy w wikipedyjnym wpisie.
Redakcja nie ma poglądów proukraińskich. „Trzymać się z dala od tej wojny” – apeluje tytuł na pierwszej stronie okładki najnowszego numeru.
Opracowanie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Facebook.com, pl.Wikipedia.org
Źródło: WolneMedia.net