“Żabki” przekształcą się w sklepy samoobsługowe

Opublikowano: 22.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2106

Sieć sklepów „Żabka” dokona w Polsce przełomu technicznego – poinformowało Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie.

Oprócz tego, że punkty handlowe będą czynne całą dobę, to nie będzie już więcej tradycyjnych kas, za którymi siedzą pracownicy. Ludzi ma zastąpić sztuczna inteligencja.

Asortyment Żabek pozostanie natomiast bez zmian: mrożonki, pakowane mięso, konserwy, produkty mleczne, a także gazety czy przydatne drobiazgi, jak np. baterie.

“Żabka” jako pierwsza sieć w Europie planuje rozwój koncepcji samoobsługowych sklepów kontenerowych, które mogą działać bez personelu 24 godziny na dobę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. MvS 22.01.2019 11:56

  Jeżeli będzie to działało tak jak kasy automatyczne w Tesco, to raczej podziękuję. Jakikolwiek problem się pojawia; jest błąd systemu, musi podchodzić pani i odblokowywać. Omijam kasy bezobsługowe z zupełnie innego zgoła powodu- nie pracują w nich ludzie a ludzie i tylko oni są podmiotem wszelkiej działalności gospodarczej. Kasa bezobsługowa daje pracę tylko technikowi. Kasa z obsługą i technikowi i kasjerce. Nie liczę tu procesu budowy urządzeń ale to bez znaczenia; kasjerka z Tesco programistą nie zostanie.

 2. Aida 22.01.2019 13:47

  Czemu ludzie się tak martwią automatyzacją na rynku pracy. W miejsce zawodów, które giną powstają nowe. Czy 20 lat temu ktoś by przypuszczał, że będzie coś takiego jak zawód youtuber-influencer, blogerki modowe, podróżnicze, fotograficzne, kulinarne, dotyczące gier komputerowych, propagujące zdrowy styl życia, fitnessowe? Dodam do tej listy jeszcze zdalnego nauczyciela, ponieważ jest to coraz bardziej popularne. Bardzo wielu tych blogerów ma własne kanały i regularnie publikuje treści czy tworzy filmy, ma kontrakty z reklamodawcami, czerpie zyski ze współpracy. Porzucają tradycyjne miejsca pracy, żeby mieć czas na swoje pasje, które dają im dodatkowo pieniądze.
  Także branża IT notuje nieustanny wzrost zatrudnienia.
  Myślę, że nie mamy się co martwić na zapas.

 3. MvS 22.01.2019 15:20

  Myślę, że mamy i to bardzo. Czy liczba miejsc pracy na kanałach youtube równa się liczbie zlikwidowanych kasjerek? Odwracając pytanie: czy wszystkie kasjerki mogą założyć videobloga o modzie ? Raczej jedna, może dwie, na pięć. Jeżeli z rynku wyeliminujemy 5 miejsc pracy a stworzymy 2 to znaczy, że bezrobocie wyniesie 60 %. Przecież na Dziki Zachód nie wyjadą jak w XiX w ! Jedynym ratunkiem zdaje się być dochód gwarantowany wypłacany w ramach dywidendy. To oznacza jednak wysokie podatki dla zautomatyzowanych firm. Patrząc na dotychczasowe “optymalizacje” firm o zasięgu globalnym nie ma co liczyć na ich wierność lokalnemu, krajowemu rynkowi. Obniżenie kosztów zatrudnienia pracowników poprzez zastąpienie ich automatami w jednej branży obniży cenę produktów lub usług w tej branży. I git. Ludzi pracujących w pozostałych branżach będzie stać na ich zakup. Zastąpienie pracowników automatami w 51 % branż spowoduje totalny krach. Roboty nie kupią wyprodukowanych przez siebie samochodów, pralek, telefonów a rozdawanie za darmo, bo nawet nie po klosztach , raczej nie wchodzi w grę.

 4. MarcinL 22.01.2019 16:43

  @MvS
  widzisz zagrożenia, może i słusznie bo dostrzegać je trzeba, ale znowu nie przesadzajmy. Technologia idzie do przodu tak żeby ludziom żyło się coraz wygodniej. Takie prace jak kasjerka są do ostrzału z prostego powodu: nikt tego nie chce robić, ludzie tam pracują bo gdzieś muszą, jeszcze żadne dziecko nigdy nie powiedziało że jak dorośnie to chce być kasjerką. Zresztą naprawdę wolałbyś żyć kilka wieków temu gdzie nie było automatyzacji żadnej i kiedy to żaden człowiek nie stracił przez to pracy? Pewnie nienawidzisz kombajnów, traktorów, szwalni czy linii produkcyjnych i sam chętnie byś pracował całe lato w polu zbierając zboże sierpem za co byś dostał tyle żeby mieć na chleb cały rok.

  Aida rzucił parę fajnych nowych zawodów, co jednak jest w tym ciekawe to to, że one się z pasji zrodziły a nie z przymusu, to jest bardzo dobry kierunek. Nawet jeśli o IT chodzi to wierz mi że rozwiązywanie problemów cały dzień przebija pikanie na kasie.

  To o czym mówisz to jest problem ale zupełnie innej dziedziny. Problem jest w nierównościach i zachłanności bogatych, masz chociażby dzisiejszy news mówiących że połowa majątku świata jest w posiadaniu 26 osób. I co taki człowiek ma zrobić z taką ilością pieniędzy? Na nic mu nie są a potrzebuje ich tylko po to żeby zarobić jeszcze więcej. Dodaj do tego brak podatków i małe płace i zobaczysz swój rzeczywisty problem więc likwidację kiepskich miejsc pracy zostaw w spokoju.
  I nie martw się, jeżeli ludzie z 51% branż nie będzie miało za co jedzenia kupić to żadna policja i armia ich nie zatrzyma.

 5. Perun 22.01.2019 17:00

  Powiedz mi @Aido, za co te wszystkie blogerki, youtuberzy, fitnesy i całe to towarzystwo kupi chleb jak im prąd wyłączą? z czego będą żyć? To nie są żadne zawody bo nic nie potrafią stworzyć.
  Parę lat temu ukazał się artykuł Davida Graeber’a pod wiele mówiącym tytułem “Fenomen gowno wartych prac” – polecam.

  https://nowyobywatel.pl/2013/09/23/fenomen-gowno-wartych-prac/

 6. Collega 22.01.2019 17:19

  Rząd znajdzie sposób żeby to zablokować.
  Przecież nie chodzi o to, by nie trzeba było pracować w niedziele, ale by nie można było kupować!

 7. MvS 22.01.2019 18:09

  “Zresztą naprawdę wolałbyś żyć kilka wieków temu gdzie nie było automatyzacji żadnej i kiedy to żaden człowiek nie stracił przez to pracy? Pewnie nienawidzisz kombajnów, traktorów, szwalni czy linii produkcyjnych i sam chętnie byś pracował całe lato w polu zbierając zboże sierpem, za co byś dostał tyle żeby mieć na chleb cały rok.”
  Nigdzie czegoś takiego nie napisałem. Te przykłądy nie wnoszą nic do tematu, gdyż mimo wszystko prowadzący traktor czy maszyne do szycia jest podmiotem a tu mowa jest o całkowitym wyelimiowaniu tego podmiotu na rzecz przedmiotu. Uważam, że istnieje pewna masa krytyczna, po przekroczeniu której nastąpi zakleszczenie systemu wymiany towarowo-usługowej. I bunty społeczne tego nie zmienią, bo niby przeciwko czemu będą protestować ci ludzie ? Przeciwko pełzającej polityce prywatnych firm czy korporacji ?
  To co piszesz w trzeciej cześci postu nie ma związku z tematem automatycznych, czy tam samoobsługowych kas więc pozwolę sobie na nią nie odpowiadać.
  Pozdrawiam

 8. Aida 22.01.2019 20:58

  Perun, MVS
  Perun kto ma decydować o tym, która to ta gówno praca?
  Sektor energetyczny to zupełnie inna para kaloszy. Zresztą widząc rozwój techniki w przeciągu ostatnich 30 lat i w tej dziedzinie znajdą się nowe miejsca pracy. Dużo pracy dla automatyków, programistów itd.
  Kasjerzy, sprzedawcy? powstaną nowe zawody, np. Nawigator po sklepie, asystent klienta czy coś podobnego.
  Przecież podobne zmiany dokonywały się wiele lat przed nami, 100 czy 200. Ile zawodów już nie jest potrzebnych a ile nowych się pojawiło w to miejsce. Sądzicie, że teraz będzie inaczej.
  Gdzie są ci wszyscy pracownicy central telefonicznych, księgowe mają zaawansowane programy i nadal są potrzebni, kiedyś wszystkie obliczenia wykonywali sami.
  Rynek to wszystko pięknie regulował, reguluje i będzie dalej regulował.
  Na przykładzie Ameryki: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/gdy-znikaja-stare-zawody-pojawiaja-sie-nowe/

 9. MvS 22.01.2019 21:30

  @Aida
  Nie wiem dlaczego z tą gównianą pracą do mnie się zwracasz. Akurat uważam że żadna praca nie hańbi. Jeśli jest ktoś kto chce zapłacić za tubkowe wywody o modzie, to bardzo dobrze. Uważam natomiast że pracy twórczej nie wystarczy dla tych 51 proc. a na videoblogach gospodarki się nie zbuduje. Żeby każdy miał źródło utrzymania musi mieć źródło dochodu. A że ludzie są różni to i wykonują różne zawody. Także kasjerki. Jak wszystkie kasjerki, sprzątaczki, masażystki, ,prawnicy, doradcy finansowi, kierowcy, spawacze, ogrodnicy itd. zostaną zastąpieni przez automaty, to jak zarobią na życie ? Będą wszyscy kręcić filmiki na tubkę ? Dla siebie nawzajem ? A jak sobie zapłacą ?

 10. Aida 22.01.2019 22:20

  MvS
  Część była do Peruna, część do Ciebie. Akurat Perun pisał o gównianych pracach.

 11. Perun 23.01.2019 18:06

  Aida 22.01.2019 20:58
  “Perun, MVS
  Perun kto ma decydować o tym, która to ta gowno praca?”

  Wystarczy przeczytać artykuł z linka i masz odpowiedź.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.