Zabijają żubry w Puszczy Boreckiej

Opublikowano: 17.03.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 794

Rozpoczął się planowany jeszcze za kadencji ministra Szyszki odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej. Budził spore kontrowersje wśród ekologów, ponieważ nie dowierzano w szlachetne intencje Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zapewniała, że zabite zostaną tylko osobniki chore. Greenpeace podejrzewał, że chodzi o polowanie komercyjne i właśnie dostaje sygnały, które mogą to potwierdzać.

8 września 2017 GDOŚ wydał zgodę dla Nadleśnictwa Borki na odstrzał 20 żubrów. Ostatecznie zabitych ma zostać 12 (7 dzikich żubrów oraz 5 osobników przywiezionych z hodowli w Nadleśnictwie Kobiór), gdyż 8 zostało wywiezionych do Puszczy Augustowskiej, gdzie tworzy się nowe stado. Anonimowy informator potwierdził, że odstrzał trwa i prawdopodobnie zabito już połowę.

Ale Małgorzata Górska z Greeppeace dostała również inną niepokojącą informację: wśród zabitych zwierząt jest młoda samica. “To może znaczyć, że odstrzał dokonuje się w sposób niezgodny z decyzją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bo tak młode zwierzę powinno żyć na wolności” – mówi działaczka. Bowiem w decyzji o zgodzie na odstrzał nie było mowy o strzelaniu do samic przywiezionych z hodowli, jedynie o tym, by odstrzelić najstarsze byki, które przyjechały z Nadleśnictwa Kobiór.

Greenpeace już szykuje petycję do Ministra Środowiska, aby zaprzestać polowań w Puszczy. Aktywiści skarżą się, że mimo iż formalnie żubr jest pod ochroną, od lat szuka się furtek, aby móc polować na niego komercyjnie, ponieważ to przynosi państwu pieniądze.

“Jest to ewenement w skali kraju. Tam, gdzie nie organizuje się polowań komercyjnych na żubry, strzela się nie więcej niż do połowy osobników z limitu. Wybiera się bowiem tylko zwierzęta np. cierpiące z powodu jakiejś poważnej choroby, kiedy odstrzał – jako ostateczne rozwiązanie – ma sensowne uzasadnienie. Natomiast Nadleśnictwo Borki sprzedaje polowania na żubry, więc chce na nich zarobić jak najwięcej” – mówi Małgorzata Górska. Udowadnia, że Nadleśnictwo Borki czerpie zyski z odstrzału żubrów ponieważ posiada zgodę GDOŚ na wywóz trofeów (głowa z rogami) za granicę, jak również pozwolenie od RDOŚ w Olsztynie na sprzedaż mięsa.

Według cennika obowiązującego od 2014 roku za możliwość strzału do żubra myśliwy musi zapłacić ponad 12 tys. zł. Spreparowanie głowy jest dodatkowo płatne – to wydatek rzędu nawet 36 tys.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: mbc-2016 (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 17.03.2018 13:35

    Niestety za podobnymi procederami może iść naprawdę duża forsa tak z racji zdobycia dzikiego mięsa jak i z powodu wpadania co niektórych myśliwych lub bogatych amatorów w amok zabijania, za co są w stanie zapłacić krocie!

  2. Cami 18.03.2018 10:40

    To nie jest czasem tak ze jak cos jest chronione to jest zagrozone wyginieciem, a Ty tu o jakis nadwyzkach mowisz?
    Jakby minister o swinskim zachlanym ryju nie wycinal lasow to by zapewne to by nadwyzka zapewne nie byly 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.