Zabawki dla dzieci mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Opublikowano: 23.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1811

Zawartość szkodliwego metalu ciężkiego używanego do barwienia przedmiotów nie powinna przekraczać 50-800 części na milion, ale czasami jego ilość może przekraczać wielokrotnie dopuszczalny poziom.

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth doszli do wniosku, że w wielu przedmiotach codziennego użytku domowego, takich jak plastikowe zabawki lub wyroby ceramiczne, występuje wysoka zawartość szkodliwego i ciężkiego metalu kadmu.

Metal ten służy do uzyskiwania kolorów czerwonego, pomarańczowego lub żółtego, które następnie są stosowane do pokrywania przedmiotów gospodarstwa domowego. Ale stopniowo farba zaczyna odpadać i trafia do otoczenia.

Udział kadmu nie powinien przekraczać 50-800 części na milion. Ale na powierzchni niektórych przedmiotów ilość metalu może wielokrotnie przewyższać dopuszczalny poziom. Dane uzyskane przez naukowców, opublikowane zostały na portalu Phys.org.

Najwyższą zawartość kadmu badacze wykryli na szklankach i butelkach, przy czym nie tylko w składzie farby. Znaleziono go również na ceramice (40 tysięcy części na milion) i na starych wyrobach z tworzyw sztucznych (do 35 tysięcy części na milion).

Zdjęcie: Victoria Borodinova (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.