Za święto należy się dodatkowy dzień wolny

Opublikowano: 03.10.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 577

Za święto przypadające w dzień wolny od pracy należy się dodatkowy dzień wolny – zdecydował Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał wniosek “Solidarności”. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli.

Konstytucja daje pracownikom prawo do ustawowych dni wolnych od pracy – niedziel oraz świąt państwowych i kościelnych, wskazanych w ustawie o dniach wolnych od pracy. W Kodeksie pracy przewidziano pięciodniowy tydzień pracy, wobec czego pracownikowi przysługuje dodatkowo jeden dzień wolny od pracy w tygodniu. Przepisy nie wskazują, który to dzień, ustala to pracodawca.

Jeśli zgodnie z ustalonym przez pracodawcę rozkładem pracy powinni pracować w świąteczny dzień, to będą mieć dzień wolny i ich tydzień pracy będzie czterodniowy. Jeśli zgodnie z rozkładem i tak mieli mieć dzień wolny – będą w tygodniu pracowali pięć dni. Według “Solidarności” oznacza to w praktyce konieczność odpracowania święta w innym dniu.

Opracowanie: XaViER
Źródło: CIA


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Rozbi 03.10.2012 18:14

    SUPER !
    Tylko ja proponuje żeby te dni wolne od pracy do odrobienia wyznaczał sejm żeby WSZYSCY mieli wolne – a nie tylko Ci w związkach, lub pracujący na umowę o pracę – a przedsiębiorcy to co? Nie mogą mieć wolnego? Wygląda na to że nie – Chyba są ludźmi drugiej kategorii bo nie przysługują im żadne przywileje ani odnośnie dni wolnych ani godzin pracy.

  2. Janusz Korczynski 03.10.2012 18:43

    Bo przedsiębiorca ustala sobie je sam…

  3. Yogipower 03.10.2012 20:38

    Przedsiębiorca jest cały czs w “pracy”:D

  4. Rozbi 03.10.2012 20:58

    Janusz Korczyński, czy naprawdę?
    Przedsiebiorcy wolne ustalają klienci – a z tego co wiem z praktyki to nie uznają oni dni wolnych 🙂 – Przynajmniej ja jestem cały czas w pracy i nie mogę wziąć dnia wolnego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.