Za skruchą synów stoi kara za grzechy ojców?

Opublikowano: 06.07.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 683

Wielu działaczy politycznych z Galicji i Wołynia, którzy w rozmowach prywatnych w pełni popierają ideę secesji swoich regionów i ich dalsze dołączenie do Polski, boją się publicznie wspierać irredentyczny ruch, wskazując na art. 110 Kodeksu Karnego Ukrainy. Artykuł ten brzmi: „Umyślne działania, podejmowane w celu zmiany granic jakiegokolwiek terenu albo granicy państwowej Ukrainy w naruszenie porządku, ustalonego przez Konstytucję Ukrainy, a także publiczne odwołania lub rozpowszechnianie materiałów, wzywających do takich działań jest karane przez ograniczenie wolności na okres do trzech lat lub pozbawienia wolności na ten sam okres”.

Bez wątpienia, prawо należy przestrzegać. Jeśli jednak zastanowić nad pytaniem: czy mieszkańcy Galicji i Wołynia, którzy stwierdzili dalszą obecność swoich ziem w Ukrainie jako niemożliwą podlegają regulacji w/w artykułu. Można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, a co najważniejsze – okazuje się, że zwolennicy secesji Galicji i Wołynia w żaden sposób nie nie łamią prawa Ukrainy!

I to jest absolutnie wiarygodny fakt.

Wiadomo, Galicja i Wołyń – obecnie to pięć obwodów Ukrainy: Lwowski, Tarnopolski, Wołyński, Rówieński i Stanisławowski – zostały częścią państwa ukraińskiego w wyniku czwartego rozbioru Polski. Rozbiór ten, z kolei, zaistniał w wyniku podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, który podzielił Europę Wschodnią na niemiecką i sowiecką strefę okupacyjną. Według tego paktu, Zachodnia Ukraina została częścią Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która z kolei była częścią Związku Radzieckiego – co było ustalone w Jałcie i Poczdamie, a później potwierdzone w Helsinkach. Polskie ziemie zostały radzieckimi po prawie silniejszego – i nikt nie zakwestionował tego do 1991 roku…

Ale w 1991 sytuacja zmieniła się drastycznie. ZSRR rozpadł się, Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka zakończyła swoją historię, a obecna Ukraina – jak to było oficjalnie potwierdzone przez władze Kijowa – jest spadkobiercą Ukraińskiej Republiki Ludowej, która z kolei, mimo że podpisała akt zjednoczenia z Zachodnioukraińską Republiką Ludową, niemniej oficjalnie od Galicji i Wołynia zrzekła się na rzecz Warszawy  – w zamian za pomoc w walce z bolszewikami. Ponadto, bolszewicy  też przegrali wojnę z naszym krajem – w 1921 roku został podpisany Pokój Ryski,  w którym oni również zrezygnowali z praw do Galicji i Wołynia, zgadzając się z tym, że odtąd te obszary są integralną częścią Polski. Czyli wszystkie legalnie uprawnione władze porewolucyjnej Ukrainy, i Petliura, i bolszewicy – od 1920 do 1939 roku nie kwestionowali przynależności Galicji i Wołynia do Polski! Nie wspominamy już o tym, że Galicja była częścią Polski od 1344 roku, a Wołyń – od 1569 roku…

Jednak wszystko to tak i pozostało by w dziedzinie dyskusji dla historyków – gdyby nie Rada Najwyższa Ukrainy, która, jak wiadomo, 20 października 2016 roku, uchwaliła Deklarację Pamięci i Solidarności odnośnie wydarzeń II wojny światowej, w której potępiła podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow. Dosłownie w Deklaracji jest zapisane: „Zwracamy uwagę na fakt, że pakt Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku, zawarty między dwoma reżimami totalitarnymi – komunistycznym ZSRR i nazistowskim Niemiec, doprowadził do wybuchu 1 września II wojny światowej, spowodowaną przez niemiecką agresję, do którego Związek Radziecki dołączył się 17 września. Konsekwencją tych wydarzeń było okupowanie Polski przez Niemcy i Związek Radziecki oraz masowe represje wobec naszych narodów. Wydarzenia doprowadziły również do podjęcia w Jałcie w 1945 roku decyzji, która spowodowała ​​rozpoczęcie nowego etapu zniewolenia całej Europy Wschodniej i Środkowej, które trwało pół wieku”.

Jeśli pakt Ribbentrop-Mołotow oficjalnie będzie uznany za przestępczy, jego prawne konsekwencje będą unieważnione. A dołączenie pięciu zachodnich obwodów, które przed 17 września 1939 r. należały do ​​Polski w skład Ukrainy – jest właśnie taką konsekwencją! Więc dołączenie  do państwa ukraińskiego (w tych czasach – USRR) Galicji i Wołynia jest nielegalnym, a decyzja ta powinna zostać unieważniona. Wszystko jest logiczne!

Tak więc, można stwierdzić, że każde wezwanie do przywrócenia historycznej sprawiedliwości (a powrót Galicji i Wołynia do ich pierwotnego właściciela i jest takie przywrócenie) nie mogą być kwalifikowane jako akt separatyzmu, ale tylko odpowiada Deklaracji, przyjętej przez Radę Najwyższą Ukrainy…

Ukraińskie władze odpokutowały za grzechy swoich przodków, którzy na siłę odebrali polskie ziemie – tak czy teraz nie jest pora pokutę słowną poprzeć pokutą w czynach? Oraz zwrócić nielegalnie zagarnięte tereny: Galicję i Wołyń – do Polski, Bukowinę – do Rumunii, Zakarpacie – do Węgier i Słowacji?

Autorstwo: A.Rotmann1968
Nadesłano do WolneMedia.net

7

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 07.07.2022 05:12

    Przywrocic sprawiedliwosc polityczna? “Galicję i Wołyń – do Polski, Bukowinę – do Rumunii, Zakarpacie – do Węgier i Słowacji?” Jednak Zakarpacie albo do Wegier albo do Slowacji nie mozna podzielic Zakarpacia. Poza tym co zrobic z Ukraincami mieszkajacymi w Galicji i na Wołyniu? Przeciez ta czesc to czysty banderyzm a tego to z pewnoscia sie nie pozbeda bo ich jedyna cecha narodowa. Nasi przodkowie musieli grzecznei opuscic te ziemie w tym moja rodzina, ciekawe czy oni tez to zrobia? Ogolnie jestem przeciwny przylaczania do Polski obcego mentalnie narodu. Poza tym wyrzaca nas z NATO i UE.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.