Za rok drugie referendum ws. niepodległości Szkocji?

Opublikowano: 30.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 469

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że Nicola Sturgeon rozpoczyna nową kampanię na rzecz niepodległości Szkocji. Teraz Parlament w Edynburgu złożył wniosek o przeprowadzenie referendum ws. oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Pierwsza Minister Szkocji Nicola Sturgeon chce, by jej rodacy wypowiedzieli się w sprawie oderwania się od Wielkiej Brytanii w dniu 19 października 2023 roku. Parlament w Edynburgu złożył właśnie wniosek o przeprowadzenie nowego referendum niepodległościowego, a Nicola Sturgeon zapowiedziała, że napisze w tej sprawie odrębny list do premiera Borisa Johnsona. Pierwsza Minister stale podkreśla bowiem, że istotne jest to, by referendum odbyło się zgodne z prawem. A, przypomnijmy, Londyn nie jest na razie zbyt chętny, by ponownie udzielić Holyrood formalnej zgody na przeprowadzenie referendum – takiego, jakie miało miejsce 18 września 2014 r. Wówczas 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w obrębie Wielkiej Brytanii, a 45 proc. zagłosowało za niepodległością.

Uzyskanie przez Szkocję niepodległości to projekt polityczny, któremu Nicola Sturgeon od lat oddaje się z pełnym zapałem. Pierwsza Mister niestrudzenie walczy o oderwanie Szkocji od Wielkiej Brytanii, zwłaszcza po referendum ws. Brexitu, które wbrew woli większości Szkotów wyrzuciło Szkocję ze Wspólnoty. – Gdybyśmy w 2014 r. wiedzieli wszystko to, co wiemy teraz o ścieżce, jaką później obrała Wielka Brytania, to nie mam wątpliwości, że Szkocja głosowałaby wtedy na „tak” – zaznaczył w mediach dwa tygodnie temu Pierwsza Minister.

Szkocji rząd opublikował już pierwszy dokument dotyczący niepodległości Szkocji, zatytułowany „Zamożniejsi, Szczęśliwsi, Bardziej Sprawiedliwi: Dlaczego Nie Szkocja?”. W dokumencie tym Szkocja i Wielka Brytania zostały porównane z innymi krajami europejskimi, a dodatkowo wyjaśniono na jego łamach, dlaczego Holyrood uważa, że Szkocji byłoby lepiej, gdyby uzyskała niezależność. W planie jest także publikacja kolejnych dokumentów, w których na warsztat wzięte zostaną takie tematy jak waluta, podatki i wydatki, kwestie obronne, ubezpieczenia społeczne i emerytury oraz członkostwo i handel w UE. „Wniosek bardzo jasny jest taki, że Szkocja poradziłaby sobie znacznie lepiej, jako niepodległe państwo. Nikt w tej chwili, patrząc na Wielką Brytanię – na bałagan, w którym się obecnie znajduje i na perspektywy dla kraju poza Unią Europejską, nie może stwierdzić czegokolwiek innego, niż to, że Szkocja mogłaby sobie lepiej poradzić jako niezależny kraj” – zaznaczyła Sturgeon w jednym z wywiadów dla BBC.

Źródło: PolishExpress.co.uk

3

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.