Za miesiąc skarbówka będzie mogła sprawdzać wszystkie konta

Opublikowano: 03.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1603

Już za miesiąc w życie wejdą zmiany przepisów umożliwiające Urzędowi Skarbowemu wgląd do kont bankowych wszystkich Polaków. Dotąd skarbówka mogła to uczynić jedynie w przypadku osób podejrzanych o łamanie prawa. Zmiany są krytykowane między innymi przez Rzecznika Praw Obywatelskich, dopatrującego się w nich zamachu na prywatność obywateli.

Reforma funkcjonowania urzędów skarbowych wejdzie w życie z dniem 1 lipca. Na jej mocy banki działające w naszym kraju będą musiały przekazać organom podatkowym dane o posiadanej liczbie kont, ich stanie i obrocie swoich klientów.

Dodatkowo wgląd do takich informacji dostanie dodatkowy urzędnik. Tym samym poza szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i naczelnikiem urzędu celno-skarbowego, o takie dane będą mogli wystąpić też naczelnicy urzędów skarbowych.

Dotychczas skarbówka mogła prześwietlać konta polskich obywateli jedynie w przypadku, gdy chodziło o „osoby podejrzane”. Teraz państwo będzie też posiadało wgląd do rachunków zwykłych osób fizycznych, a nawet do pełnomocników kont.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek już trzy miesiące temu zgłaszał poważne zastrzeżenia do zmian w prawie. Jego zdaniem oznaczają one znaczne zwiększenie zakresu ingerencji w prywatność obywateli, które dodatkowo jest wprowadzane bez żadnego konkretnego uzasadnienia.

Krajowa Administracja Skarbowa twierdzi, że przepis ten nie będzie stosowany „bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa”.

Jednocześnie zdaniem dziennika „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Finansów ma rozpatrywać możliwość dokonania zmian w najbardziej kontrowersyjnej części reformy.

Na podstawie: Money.pl, Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

15

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. M4ndarkus 03.06.2022 22:11

    Bezczelność władzy powala. Narodzie, czego nic z tym nie robisz?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.