Za F-35 zapłacimy drożej niż Amerykanie

Opublikowano: 19.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 180

Departament Obrony USA przyznał wprost, że Polska zapłaci więcej za myśliwce wielozadaniowe F-35A Lightning II. Produkowana przez amerykański koncern Lockheed Martin maszyna będzie kosztowała Polskę o 12 procent więcej niż Stany Zjednoczone, a to łącznie oznacza różnicę o blisko 300 milionów dolarów za dokładnie trzydzieści dwa myśliwce.

Magazyn „Aviation Week” miał zwrócić się do Departamentu Obrony USA z zapytaniem, jaką kwotę Polska jako sojusznik Stanów Zjednoczonych zapłaci za F-35. Z odpowiedzi amerykańskiego resortu wynika, że polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci za każdą maszynę średnio o 12 proc. więcej niż wydadzą na nie Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych.

Tym samym każda maszyna będzie kosztować polski budżet o 9,4 mln dolarów więcej niż amerykański skarb państwa. Łącznie zapłacimy o blisko 300 mln dolarów więcej, ponieważ kupimy trzydzieści dwa wspomniane myśliwce.

Wyższe ceny dla polskiego odbiorcy są wynikiem kilku czynników. Najważniejszym z nich ma być pośrednictwo rządu Stanów Zjednoczonych, który jest łącznikiem między Polską a koncernem Lockheed Martin, co wynika z obowiązywania programu Foreign Military Sales (FMS). Już sam ten fakt oznacza konieczność dopłaty blisko 5 mln dolarów za każde F-35. Pozostała część pieniędzy to prognozowana inflacja dolara.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że amerykańskie myśliwce wielozadaniowe zostały zakupione wraz z bogatym wyposażeniem szkoleniowym i logistycznym, lecz jednocześnie bez offsetu i z koniecznością dopłacenia dodatkowych kwot za uzbrojenie oraz dostosowanie infrastruktury. Tym samym do kwoty 4,6 mld dolarów trzeba będzie dopłacić dodatkowe 300 mln za budowę baz dla tych maszyn.

Na podstawie: Defence24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,71 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
net
Użytkownik
net

Nie rozumiem zdziwienia. Trzeba było przystąpić do programu, gdy ten samolot powstawał. Byłoby teraz taniej. Polak mądry po szkodzie i w dodatku jeszcze zdziwiony.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Nawet była propozycja od USA aby do programu się przyłączyć. Ale towarzysze z PO i PSL wiedzieli lepiej. Woleli popełnić harakiri kupując karakale.

Swoją drogą było by to dziwne, gdybyśmy płacili taniej od producentów.

samadhi1978
Użytkownik
samadhi1978

Miejmy nadzieję że środki zostały już przekazanie zanim złoty stracił na wartości. To byłoby te 12% pokryte.

majkel
Użytkownik
majkel

Była mozliwość przystapienia do programu. Ale czy ktoś taki jak Tusk, Komorowski, Sikorski myśleli kiedykolwiek o dobru dla Polski. Pan Sumlimski opisał tę trójcę

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Doskonale pamietam doktrynę obronną Zwierzchnika Armii Komorowskiego – zagrożeń zewnętrznych brak przez najbliższe 1000 lat. Opozycyjny kandydat na prezydenta i zwierzchnika armii Kidawa Błońska swoją doktryną “tulimy i pieścimy” zapowiada równie rozwojową dla armii postawę.

robi1906
Użytkownik

Jedyną doktryną wojskową jaką prezentują Chazarzy rządzący tym krajem,
jest bój do ostatniego Polaka.