Za dużo grasz? Mózg ci się skurczy!

Opublikowano: 22.06.2011 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 381

Mówiąc ściślej, uzależnienie od gier online może powodować kurczenie się niektórych obszarów mózgu – uważają naukowcy z Chin. Badają oni te zjawiska nie bez powodu. Właśnie w Chinach problemy związane z uzależnieniem od gier online są mocno odczuwane.

Uzależnienie od internetu, określane czasem skrótem IAD, stanowi niesklasyfikowaną jednostkę zaburzeń psychicznych. Nie istnieje jasna definicja tego zjawiska, ale jedno jest pewne – niektórzy ludzie ulegają takiemu uzależnieniu od aktywności w sieci, które wpływa negatywnie na ich życie osobiste, pracę, kontakty z innymi ludźmi. Zjawisko to jest bardzo widoczne w Azji, gdzie spotyka się wiele osób uzależnionych od gier online.

Można być pewnym, że spędzanie przy internetowych aktywnościach wielu godzin wpływa na funkcjonowanie mózgu. Brakuje jednak badań w tym zakresie i tę lukę częściowo uzupełniają badania chińskich naukowców z Uniwersytetu Xidian, Chińskiej Akademii Nauk i kilku innych instytucji.

Naukowcy przebadali 18 młodych ludzi, którzy spełniali pewne kryteria uzależnienia od internetu i spędzali ok. 10 godzin dziennie na grach online. Dodatkowo przebadano 18 osób bez uzależnienia, które poświęcały na grę mniej niż dwie godziny dziennie (była to grupa kontrolna). Badania prowadzono z użyciem obrazowania MRI.

Pod lupę trafiła m.in. istota szara w mózgach badanych. Dane uproszczono za pomocą morfometrii bazującej na wokselach (VBM), co pozwoliło na stworzenie czegoś w rodzaju trójwymiarowej mapy objętości istoty szarej. Okazało się, że niektóre regiony w mózgach osób uzależnionych były zmniejszone o 10-20%. Zdaniem naukowców mogło to powodować takie zaburzenia, jak brak zahamowań.

Naukowcy przyjrzeli się również istocie białej w mózgach badanych. Wykryto zmiany w obszarach odpowiedzialnych za pamięć i funkcje kognitywne. Może się to wiązać m.in. z utrudnieniami w zapamiętywaniu oraz podejmowaniu decyzji.

Wadą chińskich badań jest niewątpliwie mała grupa badawcza, ale przyjęte podejście do problemu wydaje się bardzo ciekawe. Byłoby dobrze, gdyby podobne badania przeprowadziły również inne ośrodki. Pozwoliłoby to na lepsze zrozumienie i opisanie IAD jako zaburzenia, co będzie miało szczególne znaczenie w przyszłości. Rośnie przecież liczba ludzi, którzy kontakt z komputerem i internetem mieli od dziecka.

Opracowanie: Marcin Maj
Zdjęcie: David Goehring
Na podstawie: PLoS One
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
khonsu
Użytkownik
khonsu

Osobiście wygląda mi to na przykład darwinizmu w czystej postaci, środowisko wpływa na kierunek rozwoju podmiotu, pozostaje to prawdziwe zarówno w relacji – planeta gatunki, jak i – kulturo-sfera rozwój odpowiednich struktur w mózgu.

Jakkolwiek lubię myśleć o tzw. “mądrości ludowej” jako o “głupocie ludowej” to wygląda na to że powiedzenie “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” pozostaje nadal w mocy

Pozdrawiam