Z powodu topnienia lodowców poziom mórz podniósł się o 2,2 mm
Tempo podnoszenia się poziomu mórz w wyniku topnienia lodowców przekroczyło 2 milimetry w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Artykuł na ten temat ukazał się w „Nature Communications”.
W XX i XXI wieku średnia temperatura na Ziemi stale rosła i według współczesnych klimatologów wynika to przede wszystkim z działalności człowieka i emisji dwutlenku węgla. Jednym z negatywnych skutków ocieplenia jest podnoszenie się poziomu mórz w wyniku topnienia lodu, który może zalewać zaludnione obszary, zakłócać ekologię Arktyki i Antarktydy oraz zmieniać prądy morskie.
Klimatolodzy z University of Ottawa postanowili dowiedzieć się dokładnie, jak zmieniły się lodowce przylegające do Oceanu Arktycznego. Nie biorąc pod uwagę lodowców Grenlandii, zajmują jedną trzecią ziemi regionu okołobiegunowego. Naukowcy zebrali zdjęcia wszystkich tych lodowców z różnych kosmicznych sond klimatycznych i samolotów, w latach 2000-2020, a następnie zbadali, jak zmienił się ich obszar, charakter kontaktu z morzem i ilość masy, którą te masy lodowe traciły rocznie w wyniku topnienia i pęknięcie góry lodowej.
Obliczenia przeprowadzone przez naukowców wykazały, że tempo topnienia i tempo powstawania wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat. W latach 2000-2010 wielkość ta wynosiła około 44,4 mld ton rocznie, natomiast w kolejnej dekadzie wzrosła do 51,9 mld ton rocznie. Procesy te szczególnie dotknęły regiony rosyjskiej Arktyki, gdzie tempo topnienia lodowców wzrosło o 50-55%.
Topnienie takiej objętości lodu jest równoznaczne z podniesieniem się poziomu światowego oceanu o 2 milimetry.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Komentarz „Wolnych Mediów”
No cóż, ponad 2 milimetry? Chyba pora kupić gumiaki! A tak na poważnie, ciekawe czy naukowcy wiedzą (i uwzględnili to w swoich badaniach), że górotwór wypiętrza się z powodu roztopienia się lodu, który na niego naciskał?