Z powodu topnienia lodowców poziom mórz podniósł się o 2,2 mm

Opublikowano: 28.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1167

Tempo podnoszenia się poziomu mórz w wyniku topnienia lodowców przekroczyło 2 milimetry w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Artykuł na ten temat ukazał się w „Nature Communications”.

W XX i XXI wieku średnia temperatura na Ziemi stale rosła i według współczesnych klimatologów wynika to przede wszystkim z działalności człowieka i emisji dwutlenku węgla. Jednym z negatywnych skutków ocieplenia jest podnoszenie się poziomu mórz w wyniku topnienia lodu, który może zalewać zaludnione obszary, zakłócać ekologię Arktyki i Antarktydy oraz zmieniać prądy morskie.

Klimatolodzy z University of Ottawa postanowili dowiedzieć się dokładnie, jak zmieniły się lodowce przylegające do Oceanu Arktycznego. Nie biorąc pod uwagę lodowców Grenlandii, zajmują jedną trzecią ziemi regionu okołobiegunowego. Naukowcy zebrali zdjęcia wszystkich tych lodowców z różnych kosmicznych sond klimatycznych i samolotów, w latach 2000-2020, a następnie zbadali, jak zmienił się ich obszar, charakter kontaktu z morzem i ilość masy, którą te masy lodowe traciły rocznie w wyniku topnienia i pęknięcie góry lodowej.

Obliczenia przeprowadzone przez naukowców wykazały, że tempo topnienia i tempo powstawania wzrosło w ciągu ostatnich 20 lat. W latach 2000-2010 wielkość ta wynosiła około 44,4 mld ton rocznie, natomiast w kolejnej dekadzie wzrosła do 51,9 mld ton rocznie. Procesy te szczególnie dotknęły regiony rosyjskiej Arktyki, gdzie tempo topnienia lodowców wzrosło o 50-55%.

Topnienie takiej objętości lodu jest równoznaczne z podniesieniem się poziomu światowego oceanu o 2 milimetry.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

No cóż, ponad 2 milimetry? Chyba pora kupić gumiaki! A tak na poważnie, ciekawe czy naukowcy wiedzą (i uwzględnili to w swoich badaniach), że górotwór wypiętrza się z powodu roztopienia się lodu, który na niego naciskał?


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 28.11.2022 21:33

    2 mm (słownie: dwa milimetry)? To chyba jakiś żart! I jak oni to niby obliczyli czy pomierzyli? Tyle kasy na bzdurne badania z których nic nie wynika. A może te 2 mm przybyło w oceanach przez śmieci, które tam lądują w niewyobrażalnych ilościach? Tego “mundrale” z universiti nie wzięli pod uwagę? Zawsze twierdziłem że utrzymywanie tych uniwersytetów to strata kasy. Rozdmuchana, kosztowna kadra naukowa która tylko siedzi, pierdzi w stołki, od czasu do czasu na coś wpadnie, a na co dzień pieprzy dyrdymały. No ale my wielcy uczeni, nadzwyczajna kasta…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.