Z powodu homofobii chcą zmienić nazwę teleskopu NASA

Opublikowano: 14.04.2021 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1339

Kosmiczny Teleskop Hubble’a całkowicie zmienił sposób, w jaki postrzegamy wszechświat i nasze miejsce w jego strukturze. Teleskop Jamesa Webba (JWST), określany często mianem „następcy Hubble’a”, miał jeszcze bardziej pogłębić to zrozumienie. Niestety, ale wygląda na to, że ten odkładany od wielu lat projekt, natrafił na kolejny problem. Tym razem, chodzi o jego nazwę.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to najdroższy projekt naukowy USA. Według początkowych założeń, prace nad tym urządzeniem miały pochłonąć od 1 do 3,5 miliarda dolarów, zaś sam teleskop miał być gotowy do pracy już w latach 2007-2011. Teleskop JWST został tak nazwany na cześć Jamesa Webba, astronoma i drugiego administratora NASA, który nadzorował program Apollo. Sęk w tym, że podczas pełnienia swoich obowiązków, był on współodpowiedzialny za wdrażanie polityki federalnej, w ramach której NASA zwalniało pracowników o tendencjach homoseksualnych.

Jak sugeruje portal „Scientific American”, o wiele lepszym kandydatem do uhonorowania jest chociażby Harriet Tubman. Afroamerykańska abolicjonistka zaangażowana w przemyt niewolników z południa na północ kraju. Symbolem jej działalności była Gwiazda Północna, co miałoby stanowić dobre odniesienie do działalności nowego teleskopu. Nie wygląda jednak na to aby NASA planowało ugiąć się pod presją środowisk LGBT. Wielu członków społeczności uważa, że okazja do zmiany nazwy teleskopu minęła już dawno.

Pragnę przypomnieć, że mowa tu o projekcie, który trwa blisko 20 lat i został opóźniony o prawie 10. Podczas gdy dla pewnych środowisk rzeczy takie jak symbolika mają wiodące znaczenie, czy nauka i ideologia, aby na pewno powinny iść w parze? Historia zna takie przykłady i nigdy nie kończyły się one pozytywnie.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,43 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o