Z pomocą techniki CRISPR w kosmosie zmodyfikowano DNA

Opublikowano: 28.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 13

Rewolucyjne narzędzie do modyfikowania DNA zostało po raz pierwszy wykorzystane w kosmosie. Z pomocą techniki CRISPR, astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzili eksperyment, podczas którego zmienili DNA drożdży.

Jak wiadomo, promieniowanie kosmiczne uszkadza DNA. Naukowcy próbują dowiedzieć się, w jaki sposób komórki naprawiają DNA i jakie niesie to za sobą konsekwencje dla organizmu. Dlatego na potrzeby eksperymentu wykorzystano drożdże i zmodyfikowano DNA w przestrzeni kosmicznej.

Badanie zostało zaprojektowane przez grupę studentów, którzy wygrali konkurs w programie Genes in Space 2018. Projekt został zrealizowany dzięki współpracy między naukowcami i inżynierami z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona agencji NASA, Instytutu Badań Biomedycznych Whitehead’a w Cambridge, firmy miniPCR Bio oraz koncernu lotniczego Boeing. Mikrobiolożki z NASA, Sarah Wallace i Sarah Stahl, pomogły rozwinąć projekt i przygotować go do lotu w kosmos, natomiast astronauci Christina Koch i Nick Hague przeprowadzili eksperyment na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Z pomocą narzędzia CRISPR celowo uszkodzono DNA drożdży, aby następnie przyglądać się, jak komórki radzą sobie z naprawianiem uszkodzeń w przestrzeni kosmicznej. Eksperyment symulował uszkodzenia, spowodowane ekspozycją na promieniowanie kosmiczne.

Badanie miało istotne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów naprawy DNA i pomoże w opracowaniu lepszych środków ochronnych dla astronautów. Skorzystają na tym również przyszli kolonizatorzy Księżyca i Marsa, którzy do pewnego stopnia będą mogli chronić się przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ