Z pomocą drukarki 3D wydrukowano bijące serce

Opublikowano: 15.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 746

Inżynierowie wydrukowali metodą druku 3D silikonowe serce. Testy wykazały, że sztuczny organ jest zdolny do bicia, a także pompowania krwi w taki sam sposób, w jaki robi to prawdziwe, ludzkie serce. Silikonowe serce jest w stanie pracować do 3 tysięcy uderzeń.

Zaletą nowego projektu jest jego zwartość, lekkość oraz funkcjonalność. Urządzenie kurczy się i pompuje krew w identyczny sposób, co ludzkie serce – może to skutkować zastępowaniem nim w przyszłości prawdziwych serc u osób wymagających transplantacji.

Sztuczne serca i inne tego typu projekty są zwykle opracowywane do stosowania jako tymczasowe substytuty dla rzeczywistych, ważnych organów. Osoby czekające na swoją kolej w otrzymaniu prawdziwego organu od dawcy mogłyby chwilowo skorzystać z przeszczepu sztucznego organu, którego czas pracy jest ograniczony.

Naukowcy szukają obecnie nowych sposobów na opracowanie skuteczniejszych sztucznych serc, badając różne biokompatybilne materiały. Politechnika Federalna w Zurychu starała się osiągnąć maksimum dokładnej imitacji prawdziwego serca zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wymiarowym.

Masa stworzonego silikonowego serca wynosi 390 g. Urządzenie podczas testów pompowało ciecz o takich samych właściwościach, co ludzka krew. Niestety, sztuczne serce stworzone za pomocą technologii 3D nadal działa nie dłużej niż 45 minut – chociaż jak na miarę dzisiejszych dokonań w tej dziedzinie, jest to znakomite osiągnięcie.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: TheLocal.ch
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.