Z memoriału w Indiach skradziono prochy Gandhiego

Opublikowano: 05.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 427

Prochy lidera indyjskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego Mahatmy Gandhiego zostały skradzione z memoriału w Indiach – informuje „India Today”, powołując się na lokalne władze.

Po zabójstwie Gandhiego w styczniu 1948 roku jego ciało zostało skremowane, a prochy podzielone i umieszczone w kilku miejscach, jedna część znajdowała się w muzeum memorialnym w stanie Madhya Pradesh.

Jak poinformowała gazeta „India Today”, do incydentu doszło w dniu obchodów 150. rocznicy urodzin Gandhiego. Kradzież zauważył szef lokalnej rady Gurmeet Singh, który przyszedł złożyć hołd „Ojcu Narodu” – pisze gazeta. Oprócz tego wandale napisali na wejściu do budynku obiektu słowa „zdrajca narodu”.

„Wygląda na to, że to sprawka tych, którzy sympatyzują z Nathuramem Godse, zabójcą Gandhiego. Ta nienawiść powinna się natychmiast skończyć, a policja powinna działać szybko, żeby ustalić tożsamość i złapać winnych” – powiedział Singh.

Mohandas Karamchand Gandhi to ideolog ruchu narodowo-wyzwoleńczego Indii, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego. Jego pokojowe metody walki – marsze i akcje nieposłuszeństwa zainspirowały miliony Hindusów do walki o wyzwolenie kraju spod brytyjskiego panowania kolonialnego.

Został zastrzelony 30 stycznia 1948 roku przez radykalnego nacjonalistę Nathurama Godse. Krytykował on politykę Gandhiego, który jego zdaniem lekceważył interesy wyznawców hinduizmu na korzyść ludności muzułmańskiej.

Godse został skazany na karę śmierci, wyrok został wykonany w listopadzie 1949 roku.

Na podstawie: IndiaToday.in
Źródło: pl.SPutnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 05.10.2019 12:31

    Proponuję przeczytać/posłuchać przemowy Nathurama Godse przed sądem zanim go skazali. Przez wiele lat przemowa była zakazana.
    A co do prochów, to pewnie wielbiciele ukradli, albo na sprzedaż dla jakiegoś bogatego kolekcjonera amerykańskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.