Z kubłem nieczystości na sąsiada

Opublikowano: 21.03.2017 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1293

Jak rozprawić się z irytującym sąsiadem? Wylać mu na głowę wiadro nieczystości. Niedawno odkryte karty z ksiąg miejskich Aberdeen ukazują, że ludziom średniowiecza nie brakowało fantazji, kiedy trzeba było dopiec bliźniemu.

W obiegowej opinii średniowieczne miasta stanowiły zbiorowisko brudu, a wylewanie nieczystości za okno uchodziło za powszechną praktykę. Nie ulega wątpliwości, że w ówczesnych warunkach trudniej niż współcześnie było utrzymać higienę. Rolę toalety pełnił często stojący w kącie kubeł, którego zawartość trzeba było następnie wyrzucić do latryny. Władze miejskie pilnowały jednak, by na ulicach panował porządek.

XV-wieczne zapiski z Aberdeen (północno-wschodnia Szkocja) zachowały przykłady interesujących, choć niesmacznych zachowań. Pod datą 3 października 1491 r. widnieje notatka, że niejaka Canny Lewis została skazana za rzucenie „nieczystościami” (“filth”) w Davida Themana. Sąd ostrzegł ją, że jeśli sytuacja się powtórzy, będzie zmuszona zapłacić 5 srebrnych marek na rzecz kościoła św. Mikołaja.

10 października 1494 r. Robert Kintor został zaś skazany za niepokojenie urzędnika sądowego. Zagrożono mu dodatkową grzywną, jeśli kiedykolwiek ponownie wyrzuciłby ze swego domu „wodę, albo innego rodzaju nieczystości”. Warto dodać, że zgodnie ze słownikiem języka staroszkockiego „woda” oznaczać mogła też… mocz.

Inny przykład z 1491 r. opowiada o kobiecie, określonej jako „żona Johna Chalmersa”. Odbywała ona karę za rozrzucanie nieczystości wokół domu.

Księgi miejskie z Aberdeen uznawane są za lokalny skarb. Skrzętnie zapisywane w latach 1398-1511, stanowią kopalnię wiedzy na temat średniowiecznego życia. Większość ksiąg zachowała się do naszych czasów. Wyjątek stanowiły niektóre karty z XV w., które długo uznawane były za zaginione. Dopiero dr Jack Armstrong z uniwersytetu w Aberdeen odnalazł ich XVIII-wieczne odpisy w jednym z archiwów.

Dokumenty ukazują, że rozeźleni mieszkańcy XV-wiecznego Aberdeen nie przebierali w środkach. Z drugiej strony widać jak władze miejskie piętnują osoby, zakłócające porządek i czystość ulic. Zapewne nie tylko ze względów estetycznych. Gdyby wszyscy mieszczanie, zapewne wiedzeni lenistwem, rozrzucali nieczystości wokół domu, szybko mogłoby dojść do rozprzestrzenienia się chorób i wybuchu niebezpiecznej epidemii. Z podobnego względu wznoszono liczne łaźnie. W średniowiecznym Krakowie miało ich około 12.

Autorstwo: Antoni Olbrychski
Na podstawie: Eveningexpress.co.uk, Ancient-Origins.net
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.