Z koronawirusem po drodze

Opublikowano: 12.03.2020 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 483

Każdego dnia w mediach lawinowo pojawiają się informacje o kolejnych zarażonych koronawirusem ludziach, zgonach, rządowych działaniach prewencyjnych mających powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Wiadomości, które dziś pojawią się w mediach, nie będą już aktualne jutro. Koronawirus w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się na całym świecie i coraz wyraźniej rysuje się widmo pandemii.

Dr Richard Hatchett, który jest dyrektorem generalnym CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) w wywiadzie dla Channel 4 News stwierdził, że mamy obecnie do czynienia z o wiele groźniejszą sytuacją niż w przypadku Eboli, SARS czy MERS z uwagi na bardzo wysoką zaraźliwość koronawirusa oraz jego śmiertelność przewyższającą możliwości wirusa grypy w tym względzie. Te dwa czynniki sprawiają, że koronawirus jest poważnym zagrożeniem, z którym najpewniej przyjdzie nam się mierzyć jeszcze latami. Dr Hatchett prognozuje, że wynalezienie szczepionki może potrać od 12 do 18 miesięcy, a kiedy w końcu będzie dostępna, otrzymają ją przede wszystkim ludzie najbardziej potrzebujący, ponieważ nie będzie możliwości wyprodukowania jednorazowo dawek dla wszystkich ludzi, a koronawirus stanie się globalnym wirusem endemicznym.

Jeden z czołowych amerykańskich wirusologów w wywiadzie dla CBS Evening News przewiduje, że epidemia koronawirusa zmieni się w pandemię, która pochłonie miliony ofiar. Szacuje, że zarażenie może dotknąć nawet 70% populacji, przy czym zaznaczył, że podatność na zainfekowanie wzrasta wraz z wiekiem człowieka. Istnieje procent ludzi, którzy są zarażeni koronawirusem, ale nie wykazują żadnych symptomów chorobowych. Nie wiadomo jak duży może to być odsetek populacji. Osoby starsze lub zmagające się z innymi problemami zdrowotnymi narażone są na rozwój poważnych objawów zarażenia koronawirusem, w tym trudności z oddychaniem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), próbując ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa, zaleca, by dbać o higienę rąk, zasłaniać usta i nos, gdy kichamy czy kaszlemy, zachować 1 metr odstępu od ludzi, którzy wykazują symptomy chorobowe, a gdy sami zachorujemy, niezwłocznie poszukać pomocy medycznej. Warto przestrzegać tych zasad, ale to nie wystarczy. W obliczu tak dużego zagrożenia jakim jest koronawirus, powinniśmy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i samodyscyplinę, a także działać odpowiedzialnie. W świecie, który stał się globalną wioską koronawirus rozprzestrzenia się błyskawicznie z uwagi na naszą dużą mobilność. Przemieszczamy się intensywnie nie tylko w celach zawodowych, ale także rekreacyjnych, turystycznych, edukacyjnych, towarzyskich z wykorzystaniem licznych środków transportu. Wysoka zaraźliwość koronawirusa w połączeniu z ludzką ruchliwością sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii. Zmiana stylu życia może być dla wielu osób trudna, ale jest konieczna, jeśli rozprzestrzenianie się koronawirusa ma zostać ograniczone. Przestrzeganie zasad WHO, dbanie o własne zdrowie, a przede wszystkim wzmacnianie odporności oraz izolowanie się może stać się kluczem do sukcesu w walce z epidemią. Nie jesteśmy odpowiedzialni wyłącznie za siebie. Nasze działania mają wpływ na osoby wokół nas. Jeśli dostrzegamy u siebie objawy choroby, zostańmy w domu, nie podróżujmy. Rozprzestrzeniamy w ten sposób wirusy, w tym koronawirusa, które mogą zainfekować inne osoby i narazić je na poważne konsekwencje zdrowotne.

Autorstwo: JZ
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.