Z Bałtyku wyłowiono 135 km niebezpiecznych sieci

Opublikowano: 24.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 605

22 tysiące kilogramów zalegających w Bałtyku starych sieci rybackich wyłowili w 2012 roku polscy i litewscy rybacy. Ich łączna długość to prawie 135 kilometrów – odległość równa tej z Warszawy do Łodzi! – informuje organizacja WWF Polska.

Zagubione lub porzucone sieci rybackie to cisi zabójcy. Pozostawione same sobie kontynuują niekontrolowane połowy ryb, ptaków i ssaków morskich. – alarmują ekolodzy. Według szacunków WWF Polska łowność porzuconych sieci, nazywanych sieciami widmami po trzech miesiącach wynosi około 20 proc. roboczej zdolności połowowej, a po dwóch latach od zgubienia spada do 6 proc.

– Do Bałtyku co roku trafia od 5500 do 10 000 sieci. Daje to łącznie od 52 do 95 ton sieci rocznie – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Dlatego poza prowadzonymi wspólnie z rybakami akcjami wyławiania sieci widm z morza konieczne jest równoległe opracowanie i wdrożenie systemów pozwalających na ograniczenie ilości sieci gubionych w morzu.

Jednym z takich systemów jest stworzona w ramach projektu interaktywna mapa zaczepów dostępna pod adresem sieciwidma.wwf.pl. Zaczepy są to podwodne obiekty, które mogą powodować zrywanie sieci. Na mapę nanoszone są zgłaszane przez użytkowników morza zaczepy znajdujące się w wodach Bałtyku. Mapa oraz połączona z nią baza danych mają charakter otwarty – każdy użytkownik morza ma możliwość dodania obiektu do mapy oraz pobrania bazy danych ze współrzędnymi wszystkich zgłoszonych zaczepów.

Zachęcamy rybaków i innych użytkowników morza do dodawania zaczepów na mapie, jak i korzystania z zawartych w niej danych – dodaje Prędki. – To od ich zaangażowania będzie zależeć, czy uda nam się w przyszłości wyeliminować sieci widma z Bałtyku.

Wpisy do bazy można dodawać na dwa sposoby. Poprzez zawarty na stronie sieciwidma.wwf.pl formularz lub wysyłając SMS pod numer telefonu +48 531 799 702. Zgłaszając obiekt przez SMS należy podać jego współrzędne geograficzne, głębokość zalegania oraz typ obiektu. Warto też wpisać, czy na danym obiekcie zerwano sieć rybacką i czy obiekt został potwierdzony w terenie.

Akcja wyławiania sieci odbyła się w ramach projektu organizowanego przez WWF Polska, Litewskiego Funduszu na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Fundacji Baltic Sea 2020.

Na podstawie: WWF Polska
Źródło: Ekologia.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. przemex 25.02.2013 11:27

    W tytule jest że wyłowiono 135 koni mechanicznych (KM) – może by tak pomyśleć przed zastosowaniem kapitalików ??

  2. JamiroQ 25.02.2013 13:30

    @przemex – to nie kapitaliki, lecz wersaliki 🙂 lub majuskuły.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.