36 z 50 miast UE o najgorszym powietrzu leży w Polsce

Opublikowano: 27.11.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2675

Według tegorocznego raportu aż 36 z 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej leży w Polsce. W czołówce polskich miast są Opoczno, Rybnik, Pszczyna, Kraków. Przy przygotowaniu raportu brano pod uwagę pył zawieszony PM 2,5. Są to najbardziej szkodliwe cząstki o średnicy 2,5 mikrometra, prawie 30 razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa.

Z powodu zanieczyszczenia powietrza zapadamy na choroby układu oddechowego, jesteśmy bardziej podatni na infekcje, alergie, choroby układu krążenia i nowotwory. Najbardziej szkodliwy w powietrzu jest pył o bardzo małych cząsteczkach, który dociera do pęcherzyków płucnych i najmniejszych oskrzelików. Powoduje podrażnienia błon śluzowych, stany zapalne i sprzyja alergizacji, czyli powstawaniu uczuleń na występujące alergeny roślinne i zwierzęce w otoczeniu.

Najmniejsze drobinki pyłu PM 2,5 są w stanie przenikać przez ściany pęcherzyków płucnych skąd trafiają do naczyń płucnych a później w raz z krwią do całego układu krążenia. W wyniku czego mogą powodować lub nasilać zmiany miażdżycowe, nadciśnienie, zaburzenia w przepływie krwi do mózgu. Krótko mówiąc zatruwają cały organizm powodując poważne choroby.

Jakość jakość powietrza jakim oddychamy dotyka również sfery psychiki. Analiza środowiskowa ponad 500 tysięcy nastolatków w Szwecji i ich kondycji psychicznej nie pozostawia złudzeń.

Badania wykazały, że nawet niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza wiązał się ze wzrostem występowania problemów psychicznych. Zła jakość powietrza negatywnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży, sprzyja występowaniu stresu, depresji, agresji i innych zaburzeń psychicznych. Z kolei małe dzieci słabiej się rozwijają, osiągają gorsze umiejętności motoryczne, poznawcze i językowe w pierwszych latach po urodzeniu.

U dorosłych długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu zwiększa stres, powoduje depresje i inne zaburzenia psychiczne, a nawet myśli samobójcze.

W ubiegłym roku The Lancet alarmował – zanieczyszczenia środowiskowe zabijają co najmniej 9 mln osób rocznie. Z czego najwięcej zanieczyszczenia w powietrzu, zarówno smog jak i wewnątrz budynków. Nie zdajemy sobie sprawy, ale zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach w domach, biurach i innych budynkach kilkakrotnie przewyższają te na zewnątrz i to nawet w obszarach przemysłowych. Jest to kolejny powód w mieszkaniach, a szczególnie w pomieszczeniach gdzie śpimy zaprzestać używania agresywnych środków czyszczących, syntetycznych tworzyw sztucznych, sztucznych odświeżaczy powietrza i często wietrzyć. Z pomocą mogą przyjść rośliny doniczkowe, które przynajmniej częściowo zneutralizują toksyny. Lista roślin, które odfiltrowują powietrze z toksyn i smogu elektromagnetycznego TUTAJ

Na podstawie: Reddit.com, TheGuardian.com, Ncbi.nlm.nih.gov
Źródło: Sekrety-Zdrowia.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. jasoncruzoe 27.11.2018 13:52

    Zaniedbania ostatnich 20 lat, drogi prąd i gaz to są prawdziwe przyczyny smogu.

  2. kuralol 27.11.2018 17:51

    Można było już dawno temu zmniejszyć emisję pyłu i dwutlenku węgla. Kahał się na to nie zgodził co dowodzi że realny suweren tego terenu mieszka gdzieś w innym miejscu gdzie jest zdrowsze powietrze. Szokujący materiał wgniecie was w fotel: https://www.youtube.com/watch?v=SWOIQjMfS94

  3. Aida 30.11.2018 11:20

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.