„YouTube” zostanie bezterminowo zablokowany w Rosji?

Opublikowano: 24.12.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 925

Dyrektor generalny Stowarzyszenia ds. Ochrony Praw Autorskich w Internecie (AZAPI) Maksim Riabyko poinformował, że serwisy „YouTube” i „Yandex Video” mogą zostać na zawsze zablokowane w Rosji z powodu naruszenia przepisów o piractwie.

Pisze o tym gazeta „Wiedomosti”. Według publikacji groźba wiecznego zablokowania wynika z tego, że na początku grudnia Moskiewski Sąd Apelacyjny podtrzymał oświadczenie wydawnictwa „Eksmo” w sprawie przyjęcia wstępnych środków tymczasowych w stosunku do książki „Problem trzech ciał” pisarza Liu Cixina. Nielegalne wersje audio tego dzieła zostały opublikowane w „YouTube” i „Yandex Video”.

Zgodnie z obowiązującym od 2015 roku prawem, jeśli właściciel praw autorskich ponownie znajdzie nielegalną kopię treści w zasobach internetowych, może zażądać jego wiecznego zablokowania. Riabyko, reprezentujący interesy 15 wydawnictw w Rosji, w tym „Eksmo”, powiedział, że firmy są gotowe iść do końca i nalegają, aby „YouTube” i „Yandex Video” zostały zablokowane na zawsze, jeśli nie usuną pirackich treści.

Jak zaznaczają „Wiedomosti”, w momencie napisania wiadomości nielegalna kopia „Problemu trzech ciał” była nadal dostępna w obu serwisach. Riabyko wyjaśnił, że YouTube ma mechanizm dobrowolnego usuwania linków do pirackich treści, ale to nie zawsze działa. Dodał, że Yandex w odpowiedzi na skargi wydawców nazywa siebie agregatorem i proponuje procesować się z samymi pirackimi zasobami.

Riabyko przypomniał również, że AZAPI nie zostało uwzględnione w składzie uczestników antypirackiego memorandum, chociaż o to poprosiło. Memorandum zostało podpisane w 2018 roku po podobnym konflikcie między Gazprom-Media a „Yandex Video”. Jego uczestnikami byli właściciele praw autorskich i firmy internetowe takie jak Mail.ru Group, Yandex i Rambler Group. Zgodnie z dokumentem właściciele praw autorskich przesyłają do recenzji linki do pirackich filmów i seriali, a witryny internetowe usuwają je z wyników wyszukiwania.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o