„YouTube” zostanie bezterminowo zablokowany w Rosji?

Opublikowano: 24.12.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1076

Dyrektor generalny Stowarzyszenia ds. Ochrony Praw Autorskich w Internecie (AZAPI) Maksim Riabyko poinformował, że serwisy „YouTube” i „Yandex Video” mogą zostać na zawsze zablokowane w Rosji z powodu naruszenia przepisów o piractwie.

Pisze o tym gazeta „Wiedomosti”. Według publikacji groźba wiecznego zablokowania wynika z tego, że na początku grudnia Moskiewski Sąd Apelacyjny podtrzymał oświadczenie wydawnictwa „Eksmo” w sprawie przyjęcia wstępnych środków tymczasowych w stosunku do książki „Problem trzech ciał” pisarza Liu Cixina. Nielegalne wersje audio tego dzieła zostały opublikowane w „YouTube” i „Yandex Video”.

Zgodnie z obowiązującym od 2015 roku prawem, jeśli właściciel praw autorskich ponownie znajdzie nielegalną kopię treści w zasobach internetowych, może zażądać jego wiecznego zablokowania. Riabyko, reprezentujący interesy 15 wydawnictw w Rosji, w tym „Eksmo”, powiedział, że firmy są gotowe iść do końca i nalegają, aby „YouTube” i „Yandex Video” zostały zablokowane na zawsze, jeśli nie usuną pirackich treści.

Jak zaznaczają „Wiedomosti”, w momencie napisania wiadomości nielegalna kopia „Problemu trzech ciał” była nadal dostępna w obu serwisach. Riabyko wyjaśnił, że YouTube ma mechanizm dobrowolnego usuwania linków do pirackich treści, ale to nie zawsze działa. Dodał, że Yandex w odpowiedzi na skargi wydawców nazywa siebie agregatorem i proponuje procesować się z samymi pirackimi zasobami.

Riabyko przypomniał również, że AZAPI nie zostało uwzględnione w składzie uczestników antypirackiego memorandum, chociaż o to poprosiło. Memorandum zostało podpisane w 2018 roku po podobnym konflikcie między Gazprom-Media a „Yandex Video”. Jego uczestnikami byli właściciele praw autorskich i firmy internetowe takie jak Mail.ru Group, Yandex i Rambler Group. Zgodnie z dokumentem właściciele praw autorskich przesyłają do recenzji linki do pirackich filmów i seriali, a witryny internetowe usuwają je z wyników wyszukiwania.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o