Xi nakazał wojsku przygotować się do działań „niewojennych”

Opublikowano: 19.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 979

Zgodnie z nową dyrektywą sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinpinga, rządzący Chinami komunistyczny reżim przygotuje swoje wojsko do przeprowadzenia szeroko zakrojonych działań niebędących wojną.

Dyrektywa nakazuje wojskowemu skrzydłu KPCh przyjęcie na próbę 59 odrębnych przepisów – podaje kontrolowana przez państwo Agencja Informacyjna Xinhua. Zbiór przepisów koncentruje się na rozwoju chińskiej armii w zakresie regionalnych i globalnych interesów bezpieczeństwa pod przykrywką promowania „pokoju na świecie”. „[Zarys] systematycznie reguluje podstawowe zasady, organizację i dowodzenie, rodzaje operacji, wsparcie operacyjne i pracę polityczną oraz wdraża je w życie żołnierzy” – napisano w komunikacie. Według komunikatu zarys przygotuje wojsko, by chroniło suwerenność Chin, interesy bezpieczeństwa i rozwoju oraz stabilność w regionie.

Nowe wytyczne będą również ściśle wdrażać „Myśl Xi Jinpinga o socjalizmie z chińskimi cechami dla nowej ery”. Myśl Xi Jinpinga odnosi się do osobiście zmienionej przez Xi linii ideologii komunistycznej, która czerpie zarówno z marksizmu-leninizmu, jak i maoizmu. Stała się ona w KPCh coraz powszechniejsza, w miarę jak Xi zwiększał swoją osobistą władzę i autorytarny zasięg partii. KPCh posunęła się nawet do tego, że w 2018 r. zmieniła konstytucję, aby odwoływać się do niej bezpośrednio z nazwy.

Nie wyjaśniono, co konkretnie w myśl tego zarysu można by uznać za „niewojenne” działania wojskowe w rozumieniu KPCh. Przykładowo trwająca obecnie wojna Rosji na Ukrainie jest określana przez chińskich i rosyjskich urzędników jedynie jako „specjalna operacja wojskowa”, a ci, którzy nazywają ją inwazją, są w Chinach kontynentalnych cenzurowani. Niewykluczone, że Xi próbuje w ten sposób przygotować chińską armię, określając podstawy prawne, dzięki którym Chiny mogłyby walczyć militarnie z przeciwnikami, nie uznając konfliktu za wojnę. W tym celu w komunikacie stwierdzono również, że zarys ten „posłuży jako podstawa prawna dla operacji wojskowych innych niż wojna”.

Dążenie do stworzenia nowego zarysu „działań wojskowych niebędących wojną” może zatem sygnalizować, że nadchodzi nowa fala agresji KPCh w regionie Indo-Pacyfiku, gdzie reżim nadal rozszerza swoje terytorium siłą poprzez tworzenie sztucznych wysp i stara się ograniczyć międzynarodowe wysiłki mające na celu nawiązanie współpracy z Tajwanem. W przeszłości KPCh wykorzystywała swoje operacje pokojowe do tworzenia podstaw dyplomatycznych w obcych krajach, dzięki którym mogła rozszerzać wpływy militarne. Operacje w Afryce i na Bliskim Wschodzie były wykorzystywane do zawierania porozumień o współpracy wojskowej, sprzedaży broni i technologii obserwacyjnych, a także do rozszerzania zasięgu pocisków rakietowych i energii jądrowej, nie mówiąc już o zamorskiej bazie wojskowej w Dżibuti w Rogu Afryki.

KPCh stara się obecnie rozszerzyć ten rodzaj dyplomacji obronnej na cały Pacyfik. W maju chiński reżim zawarł porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, na mocy którego zapewni temu małemu państwu nową infrastrukturę i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa. Podobnie przeznacza miliardy na rozbudowę bazy marynarki wojennej i innej infrastruktury w Kambodży, co da chińskiej marynarce wojennej bezprecedensowy dostęp do Zatoki Tajlandzkiej.

W podobnym duchu KPCh podjęła w maju próbę zawarcia umowy o bezpieczeństwie z 10 krajami na południowym Pacyfiku, pod pozorem utworzenia szeroko zakrojonego porozumienia o bezpieczeństwie i handlu. Wysiłki te zostały ostatecznie odrzucone przez niedoszłych sygnatariuszy porozumienia, po tym jak odkryto, że umowa z KPCh wymagałaby od nich zaakceptowania Instytutów Konfucjusza i prowadzenia zajęć z ideologii komunistycznej, a także mogłaby odciąć Stanom Zjednoczonym możliwość połowu tuńczyka w tym regionie.

Zapowiedź Xi pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak minister obrony Chin powiedział sekretarzowi obrony USA Lloydowi Austinowi, że KPCh „nie zawaha się rozpocząć wojny bez względu na koszty”, jeśli będzie naciskana w kwestii Tajwanu. KPCh utrzymuje, że Tajwan jest częścią jej terytorium, chociaż wyspa i jej tereny nigdy nie znajdowały się pod kontrolą KPCh i od 1949 r. mają samodzielny rząd.

Autorstwo: Andrew Thornebrooke
Źródło zagraniczne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl

3

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wojna INFO 23.06.2022 14:34

    W tym miejscu wypada przypomnieć, że to USA wynalazły “inne niż wojna działania zbrojne” przez wiele lat atakując różne państwa, często niszcząc je doszczętnie, ale nigdy nie prowadząc z nimi wojny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.