Wzrost radioaktywności w Czarnobylu, ale nie ma zagrożenia

Opublikowano: 25.02.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1349

Nie doszło do uszkodzenia obiektów do magazynowania odpadów na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – informuje ukraiński dozór jądrowy (SNRIU). SNRIU dodaje, że Czarnobylska Strefa Wykluczenia została zajęta przez wojska rosyjskie, natomiast odnotowane przez system monitoringu radiacyjnego w tej strefie podwyższone poziomy promieniowania, to efekt przemieszczania ciężkich pojazdów i podniesienia w powietrze skażonego pyłu z gleby.

Ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) przekazał w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych (USIE) dwie notyfikacje dotyczące stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

SNRIU informuje, że nie doszło do uszkodzenia obiektu magazynowania odpadów powstałych z przetwarzania rudy uranu oraz Punktu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (PZRV) na terenie Strefy Wykluczenia. Wszystkie obiekty w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia zostały przejęte przez wojska Federacji Rosyjskiej w dn. 24.02.2022 o godz. 17:00. Od 25 lutego 2022 r. (od godz. 10:00) obiekty jądrowe i inne obiekty Przedsiębiorstwa Państwowego Specjalnego Przeznaczenia „Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu” (SSE ChNPP) są obsługiwane przez personel eksploatacyjny ChNPP – informuje SNRIU.

Ukraiński urząd dozoru jądrowego potwierdził odnotowane przez monitoring radiacyjny w Strefie Wykluczenia przekroczone poziomy kontrolne mocy dawki promieniowania gamma. Moc dawki na terenie Strefy Wykluczenia wynika w szczególności z emisji promieniowania gamma izotopu cezu (Cs-137), którego głównym źródłem ekspozycji jest wierzchnia warstwa gruntu. Przypuszczalną przyczyną wskazanego wzrostu mocy dawki może być częściowe naruszenie wierzchniej warstwy gruntu ze względu na ruch znacznej ilości ciężkich maszyn i pojazdów wojskowych.

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Agencji.

Źródło: Gov.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.