Wzrosła liczba białowieskich żubrów

Pod koniec 2012 roku w polskiej części Puszczy Białowieskiej na wolności żyło 504 żubrów, czyli o 23 zwierząt więcej niż przed rokiem. – poinformował Białowieski Park Narodowy.

Białowieski Park Narodowy prowadzi zimowe liczenie żubrów już od lat. Z ubiegłorocznej akcji wynika, że w polskiej części Puszczy żyje około 504 przedstawicieli tego gatunku. Park szacuje, że w tym roku urodziło się 62 młodych osobników.

Żubry liczone są zawsze zimą, gdy spadnie śnieg i zwierzęta schodzą się w kilkanaście miejsc ich zimowego dokarmiania. Tam się je liczy, a samotne sztuki lokalizuje się po tropach.

– BPN prowadzi dokarmianie żubrów, prowadzi stały monitoring, kiedy jest to konieczne to pracownicy BPN dokonują na podstawie zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska selekcji osobników chorych, wysyła żubry do innych ośrodków hodowli. W 2012 BPN miał zgodę na odstrzał selekcyjny 40 sztuk, natomiast tylko 20 żubrów spełniało kryteria selekcji. Zasady selekcji żubrów zostały opracowane przez naukowców z jednostek zajmujących się tymi zwierzętami. W przypadku samców główną przyczyną ich selekcji jest nekrotyczne zapalenie napletka – w 2012 r było to 7 przypadków. 16 żubrów padło z przyczyn naturalnych. – powiedział Jerzy Dackiewicz nadleśniczy Ośrodka Hodowli Żubrów, BPN.

W ciągu 2012 r. BPN wysłał do innych ośrodków hodowli żubrów 16 osobników, w tym 13 do Dani, 1 do Niemiec, 2 na Węgry oraz jedną sztukę przewieziono do stada żyjącego w Puszczy Knyszyńskiej.

– Ze względu na rok nasienny dębów, czyli dużą dostępność żołędzi żubry później zaczęły korzystać z zimowego dokarmiania i są one w dobrej kondycji. – dodał Dackiewicz.

W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać także m.in. w Bieszczadach, Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej.

Źródło: Ekologia.pl