Wzrosła ilość pozwoleń na broń

Opublikowano: 14.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 367

Ma je już prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej osób stara się o pozwolenie na broń myśliwską.

W zeszłym roku wydano 5 tysięcy zezwoleń w tej kategorii, zaś ogółem zakupiono około 106 tysięcy sztuk broni. Polacy deklarują, że uzbrojeni czują się bezpieczniej. “Dziennik Gazeta Prawna” poświęcił tematowi broni osobną analizę, w której wykorzystuje statystyki z portalu GunPolicy.org. Wynika z nich, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 1,49 sztuk broni – i jest to stosunkowo niewiele w porównaniu z resztą Europy. Na przykład w sąsiednich Czechach wskaźnik ten wynosi ponad 8.

Trudno stwierdzić, czym dokładnie spowodowany jest boom na broń. Ogółem w stosunku do 2015 wydano o 70 procent pozwoleń więcej.

O broń służącą stricte do obrony osobistej trudno – wyrobienie pozwolenia wiąże się z wymogiem spełnienia szeregu policyjnych procedur, stąd wysyp zezwoleń na broń sportową i myśliwską. Katolicki portal “Polonia Christiana 24” pisze o “wzroście zainteresowania strzelectwem” – i to pomimo ogromnych kosztów tego specyficznego hobby. Portal wylicza, że całkowity koszt licencji na broń sportową sięga nawet 2,4 tysiąca złotych, wliczając w to badania, opłaty za egzamin i wpisowe do związku strzeleckiego.

Debata nad zwiększeniem dostępności do broni palnej wraca jak bumerang. Ostatni projekt trzech ministerstw: obrony, sportu i spraw wewnętrznych, w skrócie określany jako “strzelnica w każdej gminie”, ma jeszcze popularyzować strzelectwo sportowe. “Projekt wpisuje się w polskie tradycje strzeleckie i patriotyczne, począwszy od Bractwa Kurkowego i Związku Strzeleckiego, który był podstawą budowania struktur wojskowych Legionów Polskich” – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. To ewidentne puszczenie oka do zwolenników posiadania broni – wiadomo, że nie chodzi o sport i kulturę fizyczną, a ochronę osobistą (stąd odwołania do tradycji wojskowych).

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tom 14.02.2017 11:57

    “Trudno stwierdzić, czym dokładnie spowodowany jest boom na broń”
    Zaczął się w 2014, jak Rosja dokonała aneksji Krymu

    To, że w Polsce pozwolenia są wydawane głównie do celów Łowieckich i Sportowych wynika z przepisów prawa, według których najłatwiej uzyskać takie pozwolenie, oraz można na nie posiadać karabiny, a na pozwolenie do ochrony osobistej można posiadać tylko pistolety

  2. John Donson 14.02.2017 14:06

    ”Wynika z nich, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 1,49 sztuk broni – i jest to stosunkowo niewiele w porównaniu z resztą Europy. Na przykład w sąsiednich Czechach wskaźnik ten wynosi ponad 8.”Podobnie jak w Niemczech. Liczona jest tu bron gazowa. Sam posiadam mieszkając w Niemczech. Trzymać w domu można bez pozwolenia, żeby nosić przy sobie wystarczy być niekaranym i wyrobić tzw male pozwolenie na bron – koszt około 50€. Czy powinno to być zaliczane do tych statystyk – IMHO nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.