Wznowiono budowę betonowej drogi przez Puszczę Białowieską

Opublikowano: 08.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 544

„Karygodne lekceważenie wymogów ochrony przyrody i prawa środowiskowego” – tak inwestycję ocenili w czerwcu naukowcy i działacze organizacji ekologicznych. Wtedy udało się wstrzymać budowę. Okazuje się jednak, że Lasy Państwowe zagrały na przeczekanie. 3 września prace budowlane w Puszczy znów ruszyły pełną parą.

Chodzi o Drogę Narewkowską, która od niepamiętnych czasów była leśnym traktem, pokrytym naturalnym kruszywem. Korzystają z niej głównie turyści i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Ci drudzy sygnalizują jednak od lat, że potrzebna jest droga utwardzona. Dyrekcja Lasów Państwowych we współpracy z Ministerstwem Środowiska postanowiła na początku bieżącego roku spełnić ich życzenie.

Okazało się jednak, że Droga Narewkowska przebiega przez część Puszczy Białowieskiej, która stanowi szczególną wartość przyrodniczą. Niedaleko znajdują się rezerwaty przyrody. Inwestycja spotkała się z krytyką naukowców. „Przebudowa drogi spowoduje znaczące negatywne skutki dla całego ekosystemu Puszczy. Druga asfaltowa to kolejne zagrożenia dla jej przyrody” – mówiła dr hab. Nuria Selva z Polskiej Akademii Nauk.

Ekolodzy z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot powiadomili Komisję Europejską, która nakazała natychmiastowe wstrzymanie wszelkich prac budowlanych. Dlatego też ogromnym zaskoczeniem był widok maszyn budowlanych i robotników kładących twardą nawierzchnię, których napotkali jadący drogą 3 września. Czy Lasy Państwowe miały prawo wznowić prace? Według obrońców Puszczy – nie. Profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk przekonuje, że jest to „jawne złamanie prawa międzynarodowego”.

Co na to państwowa spółka? Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk stwierdził, że nie ma mowy o naruszeniu przepisów. “Nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Komisji Europejskiej, przesłaliśmy pytania i nie ustosunkowała się ona w tej sprawie, więc zgodnie z harmonogramem prowadzimy dalej prace przy remoncie drogi” – mówił. Prace mają potrwać do końca roku i będą kosztować 12 milionów złotych.

Jakie są argumenty ekologów? Wskazują, że wyasfaltowanie drogi oznacza również powstanie bariery ekologicznej dla zwierząt, które nie poruszają się tak sprawnie, jak duże ssaki. Czyli płazów, gadów i naziemnych bezkręgowców. „Badania z kilku krajów europejskich wskazują, że wiele leśnych gatunków małych zwierząt unika przekraczania podobnych dróg, co powoduje fragmentację ich siedlisk i przerywanie szlaków migracji” – czytamy w apelu, który ukazał się w czerwcu. Badacze zwracają również uwagę, że twarda droga oznacza większe prędkości osiągane przez pojazdy, a to stwarza zagrożenie dla gatunków objętych ochroną jak żubr czy wilk.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dorian Gray
Użytkownik
Dorian Gray

Ekolodzy wy się qurva zajmijta sadzeniem drzew , szczególnie w miastach , jest mnóstwo miejsca.
Sprawdzajcie skąd pochodzi węgiel spalany w elektrociepłowniach , bo smog powstaje z ruskiego zasiarczonego węgla lub z kolumbijskiego, tak ,tak. Jest dostępny.

RobG56
Użytkownik

Budowa jest zgodna z prawem a także wychodzi naprzeciw rozwojowi turystyki, która ma zastąpić gospodarkę leśną w Puszczy, którą od dawna krytykują siły ekologistycznego obskurantyzmu i samorództwa.