Wziąć sprawy we własne ręce

Opublikowano: 24.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6

Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy grozi likwidacja. By ją uratować, górnicy chcą założyć spółkę pracowniczą.

Kopalnia Makoszowy aktualnie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jej los jest właściwie przypieczętowany – albo znajdzie inwestora, o co niełatwo, albo pozostanie w spółce, stopniowo kończąc wydobycie. Gdy spółka ogłosiła przetarg na inwestora, zgłosił się tylko jeden oferent – KWK Siersza. Pomysł zakończył się jednak niepowodzeniem, gdyż warunki przetargu nie zostały spełnione.

Górnikom została jeszcze jedna możliwość: powołanie spółki pracowniczej. Portal górniczy nettg.pl poinformował, że jedenastu pracowników złożyło w sądzie w Gliwicach wniosek o jej zarejestrowanie. Dzieje się to zgodnie z porozumieniem z 17 stycznia 2015 roku, kończącym strajk na Śląsku, w którym znalazł się zapis, że kopalnie, które trafią do SRK, mogą zostać przejęte przez spółki pracownicze. Trzy czwarte działaczy organizacji związkowych z KWK Makoszowy przychyla się do tego pomysłu.

„Mam nadzieję, że powstanie taki rodzaj spółek, dzięki którym pracownicy będą mogli być gospodarzami na swoim, bo nie ma lepszego gospodarza niż ten, który dba o własny dom. Załogi często widzą bezsilność centrali i ręce opadają im po wysłuchaniu niektórych decyzji. A gdyby spółkę przejęli, byłoby im łatwiej decydować” – mówi Dariusz Dudek, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy PG Silesia, kopalni uratowanej przed likwidacją dzięki współpracy nowego właściciela ze związkowcami.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o