Wyższy VAT zabierze im pracę

Opublikowano: 24.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 298

Wielkopolska Izba Rolnicza protestuje przeciwko podwyższaniu stawki podatku VAT na wyroby rękodzielnicze. List w tej sprawie wysłano do Ministerstwa Finansów.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, list jest reakcją na plany ministerstwa, które chce w ramach nowelizacji ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r. podwyższyć stawkę tego podatku na wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego – z 8 do 23 proc. Autorzy listu zwrócili szczególną uwagę na zagrożenie dla produkcji wyrobów wikliniarskich i plecionkarskich. „Podwyżka VAT-u spowoduje niewątpliwie spadek sprzedaży wyrobów z wikliny, sklasyfikowanych jako rękodzieło ludowe i artystyczne. To z kolei doprowadzi do likwidacji miejsc pracy, ograniczenia produkcji i kasacji części plantacji wikliny. Załamanie na rynku wikliny doprowadzi do trudnej sytuacji wielu rodzin i firm, od lat specjalizujących się w tej produkcji. W ostatecznym rozrachunku ucierpi cała polska branża wikliniarska, której tradycje i dokonania znane są na całym świecie” – napisał w liście do ministra finansów prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski.

Według danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy w naszym kraju liczba osób związanych bezpośrednio i pośrednio z wikliniarstwem szacowana jest na ok. 20 tys. Polska jest największym producentem koszyków wiklinowych w Europie, roczny obrót łącznie z eksportem wynosi około 10 mln euro. Około 50 proc. całej produkcji koszy sprzedawane jest na rynku polskim. Jedno z największych zagłębi plecionkarskich znajduje się w okolicach Nowego Tomyśla (woj. wielkopolskie).

„Opierając się na naszym doświadczeniu sprzed kilku lat, kiedy to nastąpiła zmiana stawki VAT z 7 na 22 proc. na meble z wikliny, co skutkowało spadkiem sprzedaży tych wyrobów o około 90 proc., a co za tym idzie zmniejszeniem zatrudnienia o kilkaset osób tylko z terenu Nowego Tomyśla, obawiamy się, że i tym razem wzrost stawki VAT doprowadzi do zmniejszenia sprzedaży i spadku zatrudnienia oraz utraty miejsc pracy i zachwiania rynku lokalnego” – alarmuje honorowy prezes Stowarzyszenia Andrzej Pawlak.

Źródło: Nowy Obywatel

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. religiatoPCPdlaludu 24.12.2012 10:08

    No co za dranie. Każdy patriota chętnie płaci VAT nawet 110%.
    Nie patrz czy masz co włożyć do gara. Patrz na niskie wynagrodzenia parlamentarzystów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.